Licytacje komornicze to doskonały sposób, by dokonać tanich i okazyjnych zakupów. Na licytacjach komorniczych można kupić niemal wszystko, począwszy od nieruchomości, poprzez samochody, sprzęt AGD i elektronikę, a na drobnych rzeczach biurowych i domowych skończywszy.
Podstawowym kryterium w zakresie ceny, jest szacunkowa wartość licytowanego przedmiotu, ustalana – z założenia – przez niezależnego rzeczoznawcę. Należy jednak pamiętać, że podczas wyceny uwzględniane jest użytkowanie konkretnego przedmiotu, co korzystnie wpływa na cenę – przynajmniej dla kupującego.
Informacje o licytacjach można znaleźć na stronie internetowej kancelarii komorniczej, często także umieszczane w prasie oraz na tablicach w urzędach skarbowych.
Pierwsza licytacja obejmuje ¾ ceny. W przeciwieństwie do tzw. sprzedaży z wolnej ręki, licytacja polega na przebijaniu cen, czyli przysłowiowym „kto da więcej”. Zdarzają się oferty, w których licytowana rzecz zostaje sprzedana już podczas pierwszej licytacji, są jednak sytuacje, gdy do licytacji nie dochodzi ze względu na zbyt małe zainteresowanie. W tym przypadku organizowana jest druga licytacja, podczas której cena wyjściowa stanowi ½ wartości.
Wiele osób, które korzystają z tego typu rozwiązań, często śledzą przebieg licytacji, czyli ilość zainteresowanych ofertą osób – jeśli zainteresowanie jest spore, dokonują zakupu podczas pierwszej licytacji, jeśli zainteresowanie nie ma, zazwyczaj czekają ogłoszenie drugiej licytacji.