Jak zrobić latawiec?

Puszczanie latawca w wietrzne dni to jedna z niezapomnianych dziecięcych zabaw. Jeżeli chcemy swojemu dziecku zapewnić podobną frajdę warto nauczyć się sztuki robienia latawców. Jak zaraz się przekonamy, nie jest to nic trudnego. Wystarczy przygotować odpowiednie materiały i postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami.

Budowę latawca zaczynamy od przygotowania szkieletu. W tym celu potrzebne nam będą dwie, najlepiej drewniane listewki (jedna powinna być około ¼ krótsza niż druga). Listewki te związujemy ze sobą mocnym sznurkiem pod kątem 90 stopni – tak by uzyskać kształt krzyża. Miejsce związania powinno wypadać w około 2/3 długości dłuższej listewki. Miejsce związania można dodatkowo zabezpieczyć klejem.

Wzdłuż całego obwodu powstałego szkieletu przeciągamy sznurek, nitkę, bądź żyłkę, które również zawiązujemy i zabezpieczamy klejem – będzie to rama dla wypełnienia przez materiał latawca. Na przygotowanym materiale, najlepiej bibule, rozkładamy tak przygotowany szkielet i wycinamy kształt latawca, zachowując kilkucentymetrowy zapas (na zawinięcie i podklejenie bibuły do szkieletu). Klejem mocujemy wyciętą bibułkę do szkieletu latawca wzdłuż całego obwodu. Zapas materiału podklejamy od drugiej strony przy użyciu taśmy bądź kleju w sprayu.

Do gotowego szkieletu mocujemy sznurki. Pierwszy powinien być zawiązany pomiędzy końcami dłuższego ramienia, drugi pomiędzy końcami krótszego. Obydwa sznurki powinny dość luźno krzyżować się idealnie w miejscu skrzyżowania samych ramion. Związujemy je i do powstałego węzła mocujemy długi sznurek, za pomocą którego będziemy sterować latawcem. Ogon latawca najlepiej zrobić z lekkiej nitki, do której przyczepiamy bibułkowe kokardki.

Od jakości i właściwości użytych materiałów będzie zależeć, przy jakiej sile wiatru nasz latawiec poleci. Drewniane listewki, sztywna bibuła i konopny sznurek to dobre i wytrzymałe materiały, ale będą potrzebowały dość silnego wiatru, by latawiec wzniósł się w górę. Inną opcją jest zastosowanie lekkich słomek z plastiku, kolorowej folii oraz żyłki wędkarskiej – przy nieznacznie zmniejszonej wytrzymałości, latawiec będzie leciał przy dużo mniejszym wietrze. Miłej zabawy!

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ