Alergia wziewna u dzieci pojawia się niejednokrotnie między innym a trzecim rokiem życia, choć bywa diagnozowana również u starych dzieci. Nadwrażliwość wziewną u dzieci należy leczyć, bo zaniedbana może dążyć do astmy. Które są etiologie, sygnały, leczenie nadwrażliwości wziewnej u dzieci? Alergia wziewna u dzieci u może być bardzo istotne konsekwencje, bo nieleczona może dążyć do astmy – część lekarzy uważa ją nawet za jeden z pierwszych objawów astmy. Które są etiologie, sygnały, leczenie nadwrażliwości wziewnej u dzieci?
Alergia wziewna u dzieci: rodzaje alergenów
Alergeny wziewne można podzielić na:
1. zewnątrzpochodne (również określane jako sezonowe) czyli te, z którymi dziecko styka się na dworze – pyłki roślin (np. traw, drzew, pewne gatunki pleśni),
2. wewnątrzpochodne (również określane jako całoroczne) czyli te, z jakimi dziecko styka się w domu – alergeny kurzu domowego, zwierząt (np. karaluchów, psa, kota, świnki morskiej, myszy, królika), pleśni oraz lateks.
Alergia wziewna u dzieci: etiologie
Alergię wziewną u dzieci powodują niewidoczne gołym okiem, unoszące się w powietrzu cząstki, które kojarząc się z błonami śluzowymi wywołują reakcję alergiczną. Nadwrażliwość wziewną mogą skutkować:
1. pyłki roślin wiatropylnych (drzewa, trawy, chwasty),
2. roztocza kurzu domowego (mikroskopijne pajęczaki, które lubią nieodkurzane dywany, niewietrzoną pościel, nieprane zasłony oraz inne gorące i wilgotne miejsca w domu,
3. zarodniki grzybów i pleśni (są w powietrzu jesienią, w domu w czasie mrozów),
4. sierść zwierząt (niejednokrotnie kota, psa, konia),
5. wełna,
6. pierze.
Sygnały nadwrażliwości wziewnej u dzieci
Jest bardzo wiele objawów towarzyszących nadwrażliwości wziewnej wśród dzieci. Są one w szczególności związane z tego na co dane dziecko ma alergie, jaka substancja ją robi a co wchodzi w skład danego alergenu.
Najczęstszymi sygnałami nadwrażliwości wziewnej wśród dzieci jest:
– katar,
– podrażnienie oczu,
– kichanie,
– trudności w oddychaniu,
– znamienny zacisk gardła,
– kaszel i rozmaite.
Sygnały nadwrażliwości wziewnej u dzieci mogą się zwiększać lub minimalizować w zależności od pory roku i poziomu stężenia alergenu w powietrzu.
Alergia wziewna u dzieci a alergia krzyżowa
Alergia wziewna u dzieci może skutkować alergie krzyżowe – dziecko uczulone np. na pyłki brzozy może reagować uczuleniem na alergeny pokarmowe (np. jabłka).
Alergia wziewna u dzieci: leczenie
Leczenie nadwrażliwości wziewnej u dzieci należy rozpocząć od udania się do lekarza alergologa jaki w specyficzny sposób dokona zdiagnozowania i postawi ostateczna diagnozę. Być iż w tym celu zaleci wykonanie badań lub testów uczuleniowych. Alergia wziewna u dzieci nie jest uleczalna. Do dziś dnia nie wynaleziono na nią lekarstwa, jest tylko realna możliwość łagodzenia lub minimalizowania objawów jej towarzyszących. Specjaliści praktykują także wykorzystywanie środków antyhistaminowych oraz środków na bazie sterydów które iż nie są pozbawione skutków ubocznych dla dzieci.