Centrum Tradycji Tkackich to wyjątkowa atrakcja oraz jeden z najciekawszych oddziałów Muzeum Ziemi Prudnickiej. Kto w czasie wycieczki po tej części województwa opolskiego zechce miło i pożytecznie spędzić wolny czas, ten wizyty w tym miejscu z pewnością żałować nie będzie. Jakie eksponaty można tu zobaczyć? Jakimi skarbami może nas oczarować ta placówka muzealna?
Centrum Tradycji Tkackich to wyjątkowy punkt na turystycznym planie Prudnika. Placówka ta przypomina o długiej tradycji włókienniczej, która zakończyła się dopiero w 2011 roku, w chwili, gdy prudnicka fabryka została zamknięta. Na szczęście dzięki Centrum Tradycji Tkackich pamięć o tej gałęzi przemysłu trwa w Prudniku do dziś. A dzieje tkactwa są tu długie i niezwykle ciekawe, o czym można się przekonać w trakcie zwiedzania muzeum. Największy rozkwit przemysłu tkackiego w Prudniku nastąpił w XIX i XX wieku, zatem to na tym okresie skupili się najmocniej autorzy wystawy. W trakcie zwiedzania tej placówki można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Fränklów i Pinkusów – ważnych rodzin i właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. Wielu z nas kojarzy tę fabrykę jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, gdyż taka nazwa utarła się dla tego zakładu w okresie powojennym.
Kto w czasie wycieczki po Prudniku odwiedzi Muzeum Ziemi Prudnickiej i jego oddział, poświęcony tradycji tkackiej, ten z pewnością nie będzie żałować. Tu można poznać dzieje najważniejszego zakładu pracy w Prudniku, a jednocześnie zdobyć wiele cennych informacji na temat tak ciekawego zawodu, jakim jest tkactwo.