Dom z kominkiem - ozdoba i sposób na ogrzewanie w jednym!

Kominek od zawsze był postrzegany, jako symbol domowego ogniska. To bardzo przydatny i praktyczny element wyposażenia każdego domu. Ze względu na swój urok oraz korzyści jakie ze sobą niesie jest używany w wielu domach. Oto, dlaczego warto podczas projektowania domu wygospodarować nieco miejsca na ten przydatny element wyposażenia.

Kominek, jako dodatkowe źródło ciepła

Podstawową zaletą posiadania kominka jest fakt, że jest on dodatkowym źródłem ciepła. Zamontowanie tego elementu w domu pozwala nie tylko na spędzanie przyjemnie czasu z rodziną w chłodne wieczory, ale przede wszystkim nasz dom stanie się bardziej niezależny od głównego źródła ciepła, jakim najczęściej jest kocioł. Szczególnie docenimy go w momencie, kiedy pomniejszą się koszty związane z ogrzewaniem domu. Stosując odpowiedni model kominka, który będzie wyposażony w płaszcz wodny jesteśmy w stanie spokojnie i małym nakładem kosztów dogrzać dobrze całe wnętrze. Wybierając projekt domu z kominkiem warto pamiętać, że kominek to inwestycja, która zwraca się wraz z upływem czasu.

Element wystroju dodający ciepła

Możliwość dogrzewania domu nie jest jedyną zaletą posiadania kominka. Jego obecność w salonie zdecydowanie podkreśli urok wnętrza i nada mu ciepłego wyrazu. Ten element jest w stanie ocieplić nawet najbardziej zimne i nowoczesne salony. Jak pokazują obecne trendy, kominki w dalszym ciągu nie wychodzą z mody. Bez względu na to w jakim stylu jest dom – nowoczesnym czy tradycyjnym, możliwości aranżacyjne są tak duże, że każde wnętrze będzie prezentowało się perfekcyjnie. Ciągle zmieniają się pomysły na to, jak zaaranżować kominki w salonie. Coraz bardziej popularne stają się też piece wolnostojące o prostych kształtach. Wystarczy wręcz pomyśleć o cieple domowego kominka i wieczorze z bliskimi nam osobami, a od razu chce się posiadać go we własnym domu. 

Jaki kominek wybrać?

Projekt domu Ariel BSA1929
Projekt domu Ariel BSA1929

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kominków. Możemy spotkać się z kominkami otwartymi, wyposażonymi we wkład lub wolno stojącymi piecami kominkowymi, które popularnie nazywane są kozami. Decydując się na kominek otwarty musimy mieć świadomość, że nasza kontrola nad procesem spalania, który w nim zachodzi będzie bardo znikoma. Tutaj przepływ powietrza przez palenisko jest nieustanny, a co za tym idzie, większość ciepłego powietrza ulatuje przez komin z dymem. Jeżeli nastawiamy się nie tylko na element wystroju, ale również dodatkowe źródło ciepła, najlepszym rozwiązaniem będą kominki z zamkniętym wkładem, które dają możliwość regulowania przepływu powietrza. Najczęściej wkłady wykonane są z żeliwa, które bardzo dobrze kumuluje ciepło. Dzięki temu ponad 70% ciepła pozostaje w pomieszczeniu. Taki sam efekt uzyskamy, instalując w naszym salonie kozę. Ta, nie dość, że spełni bardzo dobre swoje zadanie grzewcze, to jeszcze będzie nadawać niespotykanego uroku wnętrzu. Warto więc dobrze przemyśleć, jaki efekt chcemy uzyskać i zrealizować swój plan według preferencji swoich i swojej rodziny. 

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ