Medycyna współczesna niezwykle często sięga do starych metod, aby poradzić sobie z niektórymi dolegliwościami. Niekiedy bowiem okazuje się, że metody znane od wielu stuleci mogą być bardzo skuteczne oraz łatwe do wykorzystania podczas leczenia różnych chorób. Wśród takich metod to na pewno zaliczana jest hirudoterapia. Czym jest hirudoterapia?
Otóż hirudoterapia to metoda lecznicza, która wykorzystuje pijawki. Jak każdy zapewne zdaje sobie sprawę, pijawki żywią się krwią kręgowców i można je powszechnie spotkać w naturze. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę ze szczegółów całego procesu żywienia pijawek. Hirudoterapia wykorzystuje fakt, że podczas żywienia, pijawki wydzielają do krwi swojego żywiciela substancję, zwaną hirudyną. Substancja ta zapobiega krzepnięciu krwi, co znacząco ułatwia przebieg całego żywienia. Dodatkowo wydzielana jest też substancja, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wszystko to prowadzi do tego, że hirudoterapia powoduje znaczną poprawę w przepływie krwi. Jest to zatem doskonała metoda w przypadku trudno gojących się ran czy przy krwiakach i zakrzepach miejscowych. Dodatkowo hirudoterapia może być stosowana po operacjach mających na celu przyszycie utraconych palców lub innych części ciała. Przyczepienie pijawki do przyszytego palca może pomóc w poprawie przepływu krwi. Tym samym, zmniejsza się ryzyko tego, że operacja zakończy się niepowodzeniem. Często bowiem przyszyte część ciała mogą odpaść na skutek niedokrwienia spowodowanego pojawieniem się zakrzepów, popularnych po operacjach tego typu.
Hirudoterapia wykorzystuje pijawki hodowane w sterylnych warunkach, zatem ryzyko zakażenia jest znacznie zmniejszone. Cały zabieg nie jest bolesny, ponieważ wydzielane przez pijawki substancje mają też działanie znieczulające miejscowo.
Wielokrotnie potwierdzono pozytywny wpływ hirudoterapii na działanie organizmu pacjentów zmagających się z wieloma różnymi schorzeniami. Z całą pewnością jest to więc metoda lecznicza godna zainteresowania!
Hirudoterapia w medycynie współczesnej
[Głosów:0 Średnia:0/5]