Zatoki to wypełnione powietrzem i wysłane cienką błoną śluzową, przestrzenie zlokalizowane w obrębie czaszki, które połączone są z nosem. Gdy jesteśmy zdrowi, powietrze oraz wydzielina wytwarzana przez błonę śluzową, swobodnie przepływa przez zatoki. Ale gdy rozwija się w nich stan zapalny, ilość wydzieliny zaczyna wzrastać, a śluzówka ulega obrzękowi, blokując tym samym ujście zatok i utrudniając odprowadzanie jej do nosa. Dochodzi do niedrożności nosa, uczucia ucisku i bólu głowy, które nasilają się np. podczas schylania się.

Zapalenie zatok może być efektem infekcji bakteryjnej, przeziębienia, grypy lub pływania w zanieczyszczonej wodzie. W takiej sytuacji dolegliwość trwa do 3 tygodni. Chorobę może przedłużać skrzywienie przegrody nosowej, alergia, podrażnienie przez kurz lub dym papierosowy oraz infekcje grzybiczne.

W stanach przewlekłych lub w przypadku silnego bólu głowy warto udać się na konsultację do laryngologa, który przepisze odpowiednie leki obkurczające śluzówkę, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może również okazać się konieczne zażycie antybiotyku, jeśli przyczyną infekcji są bakterie.

Zapalenie zatok – jak zapobiegać i leczyć?

W przypadku dolegliwości związanych z zapaleniem zatok warto sięgnąć po naturalne sposoby, które udrożnią zatkane zatoki i poprawią samopoczucie. Wspomagają one leczenie farmakologiczne, łagodzą stany zapalne i zapobiegają nawracaniu choroby, regenerują błony śluzowe nosa i zatok oraz rozrzedzają ropną wydzielinę.

1. Domowe inhalacje.
Do miski nalej wrzącą wodę i dodaj do niej kilka kropli olejku eukaliptusowego, postaw naczynie na stole i nakryj głowę ręcznikiem. Oddychaj głęboko przez nos. Unosząca się para rozluźni wydzielinę, udrożni nos i przyniesie ulgę.
Nieco łatwiejszym sposobem jest długi, gorący prysznic. Unosząca się para wodna pozwoli zwolnić bolesny ucisk w zatokach i ułatwi oddychanie.

2. Kolejną skuteczną metodą jest irygacja zatok roztworem soli fizjologicznej, który możesz kupić w aptece lub zrobić go samodzielnie.

3. Idąc spać, połóż pod głowę wysoką poduszkę, co ułatwi oczyszczanie zatok. Możesz też nałożyć ciepłą flanelę na oczy i kości policzkowe, powinno to złagodzić ból.

4. Na noc włączaj nawilżać powietrza. Ochronisz w ten sposób drogi oddechowe przed wysychaniem.

5. Ogranicz alkohol, który powoduje obrzęd śluzówki zatok i nosa.

6. Jedz czosnek i miód – naturalne antybiotyki.

lafoto.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ