Insulinę można podawać za pomocą pena (wstrzykiwacza), strzykawki (insulinówki) bądź pompy insulinowej. Obecnie trwają prace nad plastrami bądź kapsułkami z insuliną. Sposób podawania hormonu wybiera pacjent w porozumieniu z lekarzem diabetologiem.
Pen do podawania insuliny
Podawanie insuliny jest uzależnione od wielu czynników: wieku chorego, jego samodzielności, budowy ciała oraz podejmowanej aktywności ruchowej. Pen jest najpopularniejszym sposobem na uzupełnienie poziomu insuliny. Został wyposażony w wymienne wkłady, a przed każdym wkłuciem wkłada się do niego igłę. Osoby mające problemy ze wzrokiem mogą użyć tzw. needle guide, dzięki któremu umieszczenie igły w penie jest łatwiejsze. We wstrzykiwaczu wielokrotnego użytku znajduje się pokrętło, którym reguluje się ilość insuliny do jednorazowego podania. Natomiast urządzenia przeznaczone do jednokrotnego wykorzystania zawierają odmierzoną dawkę hormonu. Można też sięgnąć po pen bezigłowy, przez który insulina jest wtłaczana pod skórę pod ciśnieniem. Jednak ta metoda jest bardziej bolesna niż wkłucie.
Podawanie insuliny strzykawką
Podanie insuliny strzykawką to najstarszy sposób wykorzystywany przez cukrzyków. Insulinówka zawiera igłę i skalę pokazującą ilość insuliny. Pobiera się nią z pojemnika potrzebną ilość hormonu i wstrzykuje pod skórę. Obecnie tę metodę stosuje się najczęściej w szpitalach. Pacjenci rezygnują ze strzykawek, gdyż utrudnia to przyjęcie insuliny poza domem. Zarówno strzykawkę, jak i igłę trzeba bowiem wygotować. Ten sposób z powodzeniem zastąpiły peny, nazywane czasem igłami.
Pompa insulinowa
Działanie pompy insulinowej przypomina sposób funkcjonowania trzustki, czyli narządu naturalnie wydzielającego insulinę. Pacjent nosi pompę na zewnątrz ciała. Pozwala ona na regularne podawanie hormonu. Dzięki pompie nie ma konieczności wkłuwania się w żyłę. Zamiast tego zakłada się wkłucie podskórne na stałe. Do niego podłącza się dren, przez który jest podawana insulina. To urządzenie kosztowne, także w użytkowaniu. W 2013 r. pojawiła się możliwość sfinansowania zestawów wkłuć (tzw. zestawów infuzyjnych) do pompy ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób, które nie skończyły 26 lat.
Badane obecnie metody podawania insuliny
Obecnie prowadzone są badania nad metodami mającymi jeszcze bardziej ułatwić podawanie insuliny. Poddawane testom są m.in. aerozole stosowane w jamie ustnej, kapsułki uwalniające hormon do krwi w zależności od poziomu glukozy. Trwają też prace nad plastrami z insuliną i pompą dwuhormonalną – sztuczną trzustką.