Sposoby układania towaru – czym są sztaple?

Wózki widłowe przeznaczone są do podnoszenia i przewożenia ładunku oraz jego sztaplowania, stąd ich inna nazwa – „sztaplarki”. Sztaple oznaczają różnego rodzaju towar (deski, worki, skrzynie etc.) poukładany warstwami. Przy układaniu towaru w magazynach, hurtowniach, marketach itp. wykorzystywane są zarówno elektryczne, jak też ręczne wózki widłowe.

Planowanie magazynów

Przy planowaniu układu magazynów należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość powierzchni pomieszczenia oraz rodzaj składowanych produktów. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego systemu regałowego oraz urządzeń do transportu i podnoszenia ładunków. Podstawowym założeniem jest maksymalne wykorzystanie ograniczonej powierzchni. Jednym z systemów regałowych są regały paletowe, które doskonale sprawdzają się przy magazynowaniu produktów o jednakowej powierzchni.

Układanie towaru na palecie – jakimi zasadami należy się kierować?

Palety wykorzystywane są do kompletowania określonych towarów w większe jednostki. Do układania towaru na paletach, jak również na półkach i regałach, niezbędnym urządzeniem jest sztaplarka ręczna lub elektryczna, czyli wózek widłowy. Sztaplarki ręczne doskonale sprawdzają się  w pracach przeładunkowych na samochodach ciężarowych, w niewielkich marketach i magazynach. Wózek widłowy służy  do dźwigania oraz transportowania towarów, z tego powodu jest podstawowym elementem wyposażenia wszelkich pomieszczeń magazynowo-produkcyjnych i hurtowni realizujących prace o charakterze załadowczo-wyładowczym. Istotną kwestią przy tworzeniu spaletyzowanych jednostek ładunkowych jest prawidłowe układanie określonych towarów na palecie. Ładunek układany warstwowo, czyli jeden na drugim, nie powinien wykraczać poza obrys palety – wówczas konstrukcja nie byłaby stabilna. Przy układaniu towaru należy również pamiętać o tym, by środek ciężkości znajdował się w centrum pola.

Układanie towarów metodą warstwową, czyli piętrzenia

Jednym z częściej stosowanych sposobów układania towarów jest sztaplowanie polegające na warstwowym umieszczaniu towarów, co przede wszystkim umożliwia kompaktowe magazynowanie na ograniczonej powierzchni. Pomieszczenia magazynowe często wyposażone są w tzw. palety słupkowe służące do sztaplowania towarów w kilkupoziomowe konstrukcje. Piętrząc towar na paletach powinno się go odpowiednio zabezpieczyć za pomocą np. folii termokurczliwej. Chroni to ładunek przed przewróceniem się podczas transportu i zapewnia lepszą stabilność ułożonym kolumnom towaru. Nie każdy rodzaj ładunku może być układany metodą piętrzenia. Składowanie towarów „jeden na drugim” jest utrudnione, a nieraz niemożliwe w przypadku takich produktów jak kleje oraz materiały sypkie zapakowane w worki (np. cement).

[Głosów:13    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ