Jak legalnie pozbyć się odpadów budowlanych i wielkogabarytowych?

Remont czy przemeblowanie to zawsze pozytywna zmiana w naszym życiu. Nowy wygląd domu lub mieszkania może przyćmić jednak problem odpadów, które są efektem wprowadzanych zmian. Gruz czy stare meble to nie są śmieci, które możemy tak zwyczajnie wyrzucić do pojemnika. Wywóz gruzu i innych odpadów budowlanych spoczywa na naszych barkach, o ile gmina nie organizuje w tym momencie odbioru tego rodzaju śmieci, co ma miejsce niezwykle rzadko. Jak legalnie pozbyć się problematycznych odpadów?

Przeprowadzając remont nie sposób uniknąć generowania odpadów. Z jednej strony może to być gruz budowlany z drugiej opady wielkogabarytowe, do których należą meble lub sprzęt AGD. Oba zaliczają się do tzw. odpadów problematycznych, bowiem nie pozbędziemy się ich wrzucając je do zwykłego kontenera na śmieci. Jeśli tak zrobimy, firma zajmująca się odbiorem odpadów odmówi ich zabrania, bo opłata śmieciowa, do uiszczania której jesteśmy zobowiązani, nie obejmuje wywozu śmieci tego rodzaju. Ustawianie starych mebli przy wiacie śmietnikowej też na niewiele się zda – meble mogą tam zalegać miesiącami. Takie postępowanie może też skończyć się dla nas mandatem i to w wysokości nawet 500 zł, a i tak zostaniemy zobowiązani przez służby do wywozu odpadów na własny koszt.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy wywóz śmieci obejmuje również te wielkogabarytowe i budowlane, ale zazwyczaj ma to miejsce raz w roku, kiedy gmina organizuje odbiór gruzu i innych tego typu śmieci. Jednak oczekiwanie przez cały rok np. na wywóz gruzu, będzie mało opłacalne, a zalegające na posesji lub w mieszkaniu stare meble na pewno nie dodadzą uroku odświeżonemu lokalowi. Zorganizowanie odbioru gruzu czy odpadów budowlanych spoczywa w większości sytuacji na naszych barkach. Nie będzie to łatwe, ale nie niemożliwe. Odpadów budowlanych i wielkogabarytowych możemy pozbyć się w sposób legalny i co najważniejsze, wygodny.

Kwestię wywozu gruzu, a tym samym innych odpadów budowlanych, w tym stolarki okiennej i drzwiowej, ceramiki oraz glazury, należy przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Warto wiedzieć, że gruz powinien być składowany w specjalnie do tego przeznaczonych kontenerach. Wysypywanie gruzu luzem na ziemię może zostać potraktowane jako nielegalne składowisko, a to również grozi grzywną. Przed ustawieniem kontenera, o zgodę należy poprosić właściciela terenu, chyba że stanie on na naszej posesji. Skorzystanie z tego rozwiązania ułatwia również późniejszy wywóz gruzu na składowisko.

Odbiorem gruzu i odpadów wielkogabarytowych zajmują się m.in. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Oddanie gruzu do PSZOK-u jest całkowicie bezpłatne, pod warunkiem, że przetransportujemy go we własnym zakresie. Zlecenie wywozu gruzu będzie nas już kosztować – każda gmina indywidualnie ustala stawki tego rodzaju usług. Możemy również na własną rękę wynająć firmę transportową, ale to może nas kosztować o wiele więcej.

Innym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się typowo wywozem gruzu. Zwykle dysponuje one kontenerami, które w ramach usługi wynajmuje nam na czas remontu. – Firma sama zajmie się wywozem gruzu i przetransportowaniem go do punktu odbioru lub skupu – wyjaśnia właściciel firmy Klin, świadczącej tego typu usługi w Warszawie i okolicy. Najczęściej skupem złomu zajmują się firmy budowlane, które po odpowiednim recyklingu wykorzystują go później jako kruszywo do mieszanek betonowych lub materiał utwardzający pod budowę dróg czy mostów.

Jeśli ilość gruzu wytworzona podczas remontu jest niewielka i koszt jego wywozu będzie nieproporcjonalnie wysoki, możemy wykorzystać gruz na własny użytek. Doskonale sprawdzi się on podczas urządzania ogrodu. Gruz posłuży jako wzmocnienie do skalniaków lub utwardzenie ogrodowych alejek. Możemy wykorzystać go również do budowy studni chłonnej odprowadzającej deszczówkę. Jednak w przypadku dużych ilości odpadów warto zdać się na specjalistów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ