Badanie ultrasonograficzne daje możliwość szybkiego wykrycia chorób i zmian, do jakich dochodzi w jamie brzusznej. Jest nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne. Dlatego można je wykonywać zarówno u kobiet w ciąży i niemowląt, jak i osób na co dzień przyjmujących leki.
Czym jest USG ?
USG to nic innego jak badanie ultrasonografem. Jest ono niezwykle przydatne w diagnostyce wielu chorób, dzięki swoim właściwościom. Najważniejsza z nich, to bezpieczeństwo. Dzięki temu, że nie stosuje się żadnego promieniowania, może być one wykonywane tak często, jak potrzeba. Lekarze zalecają, by profilaktyczne badanie jamy brzusznej wykonywać nawet dwa razy w roku. Dokonanie dokładnego i bezpiecznego badania jest możliwe dzięki wykorzystaniu ultradźwięków.
Podczas niego diagnosta przejeżdża główką urządzenia po brzuchu pacjenta i w tym samym czasie wyświetlany jest obraz na ekranie aparatu USG. Całość trwa około 15 minut, po czym badana osoba może udać się do domu. Nie potrzebna jest hospitalizacja, ani specjalne środki ostrożności po zakończonym badaniu. Dzięki USG lekarz posiada informacje, czy jest konieczność kierowania pacjenta do specjalisty oraz na ile poważny jest stan badanego.
Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to podstawowe badanie wykorzystywane w profilaktyce. Lekarze zalecają, by wykonywać je nawet dwa razy do roku. Pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń, czego następstwem może być szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia wielu chorób. To tym bardziej cenne, gdyż choroby układu pokarmowego są w coraz większym stopniu tak zwanym schorzeniem cywilizacyjnym. To nie tylko nowotwory, ale też choroby takich narządów, jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, nerki, trzustka, śledziona, aorta, pęcherz, prostata, czy macica.
USG jamy brzusznej jako narzędzie profilaktyki
Dzięki regularnym kontrolom można wyeliminować wiele chorób, a także wykryć je we wczesnym stadium. Dzięki temu możliwe jest nawet leczenie nowotworów. A te rozwijają się bardzo szybko. Jednak w początkowym etapie nie dają żadnych objawów. Bez systematycznej diagnostyki jamy brzusznej, stanowi to nie lada problem. Dlatego jednym z najlepszych narzędzi do badania narządów wewnętrznych, jest USG.
Czytaj również: Usg pediatryczne w trosce o Twojego malucha
Badanie to jest skuteczne, bezbolesne, nieinwazyjne i szybkie. Dzięki niemu w kilka chwil po wizycie w gabinecie, lekarz otrzymuje dokładny ogląd stanu naszych narządów. Wiadomo też, czy konieczna jest wizyta u specjalisty w celu przeprowadzenia dodatkowych badań.
Zaleca się wykonywanie badania USG jamy brzusznej w profilaktyce następujących schorzeń występujących w jej obrębie: kamicy pęcherzyka żółciowego, chorób wątroby, trzustki, nadnerczy, czy nerek. To także badanie, które jest realizowane w profilaktyce raka prostaty (w przypadku mężczyzn) i choroby nowotworowej narządów rodnych (w przypadku kobiet).
USG jamy brzusznej powinno się wykonywać również w sytuacjach, gdy pojawiają się niepokojące sygnały. Są nimi przede wszystkim utrata wagi, przewlekłe bóle brzucha, ciągłe biegunki i wymioty.
Jak się dobrze przygotować do badania USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej nie jest badaniem uciążliwym, ani też szczególnie wymagającym dla pacjenta. Jednak żeby było skuteczne, należy mieć na względzie przestrzeganie kilku ważnych reguł. Pierwsza z nich to dieta. Jeśli planujemy przystąpić do badania, to kilka dni wcześniej powinno się unikać ciężkostrawnych potraw. Wywołują one gazy, które potrafią zniekształcić obraz, a co za tym idzie – utrudnić jego prawidłowy odczyt. Dlatego w dniu badania powinno się być na czczo. Są od tej zasady jednak pewne wyjątki, przykładowo – gdy badanie ma zostać przeprowadzone o późnej porze dnia. W takim wypadku można zjeść lekkostrawne śniadanie, na przykład chudy biały ser i do tego wypić kubek herbaty.
Odpowiednio do badania powinny się też przygotowywać osoby, które cierpią na problemy gastryczne. W takiej sytuacji powinny one zrezygnować ze wzdymającego jedzenia oraz przyjąć leki redukujące gazy. Gdy chcemy się poddać badaniu USG trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego lub śledziony, należy pamiętać o tym, że dzień przed nim można spożywać jedynie potrawy gotowane i pić wyłącznie wodę.
Z kolei w przypadku USG nerek, w dniu badania – należy dużo pić, zwłaszcza wody. Ponadto do gabinetu trzeba zgłosić się z pełnym pęcherzem.
Dzięki badaniu USG jamy brzusznej i szybkiemu wykrywaniu wszelkich zmian w organizmie możliwe jest uniknięcie wielu groźnych chorób. Dlatego profilaktycznie warto je robić nawet dwa razy do roku.
Źródło: www.GabinetUSG.com.pl