O grze na instrumencie muzycznym marzą przede wszystkim rodzice – w kontekście swoich dzieci oczywiście. Ale nie tylko. Wiel osób marzy o tym, aby nauczyć się grać na gitarze, fortepianie cze skrzypcach. Niekoniecznie na profesjonalnym poziomie – po prostu dla siebie, dla swojej pasji, rozwoju osobistego, dla hobby, marzeń, możliwości zaimponowania komuś – powodów jest wiele. Ale nie każdego stać na prywatne lekcje czy uczęszczanie do szkoły muzycznej, zwłaszcza, jeśli to kwestia prywatnych zainteresowań. Jak więc ćwiczyć, co robić, aby na własną rękę rozwijać swoje pasje?
Słuchaj mamy i ćwicz gamy!
Kluczem do sukcesu, oprócz talentu, jest ciężka, systematyczna praca. I nie mówimy tutaj o tygodniach, w niektórych przypadkach nawet nie o miesiącach. Niestety, ale gra na instrumencie to umiejętność, którą szlifuje się latami, a czasami przez całe życie. Nie zniechęcaj się jednak – muzyka jest tym zainteresowaniem, w którym liczy się droga, bowiem cel nieustannie popychany jest do przodu i ewoluuje wraz z nami samymi. A że większość z nas ma jakiekolwiek wyczucie rytmu i słuch, każdy jest w jakimś stopniu nauczyć się gry. Najważniejsze to być wytrwałym, cierpliwym i przede wszystkim pracowitym – ćwiczyć powinniśmy tak często, jak się da, najlepiej codziennie i najlepiej przynajmniej godzinę za każdym razem. No dobrze, ale jak ćwiczyć, kiedy nie ma nikogo, kto pokierowałby nami?
Sam sobie sterem
Oczywiście obecność nauczyciela, kogo, kto z jednej strony doskonale wie, co powinniśmy robić, a z drugiej na bieżąco może oceniać nasze postępy, jest nieoceniona. Ale my robimy to sami, dlatego pomocy szukać musimy gdzie indziej. Skąd więc czerpać wiedzę, jak się uczyć? Nie każdy ma taki słuch, że wystarczy, aby wysłuchaj raz melodii, aby ją od razu powtórzyć na instrumencie. Z jednej strony z pomocą przychodzi nam więc internet. Możemy wybierać z materiałów, nut, a przede wszystkim instruktażowych filmów wideo, które nie tylko wytłumaczą nam podstawowe sprawy, nauczą niezbędnej wiedzy, ale i zademonstrują wykonanie konkretnych utworów. A jeśli już poznaliśmy nuty i jesteśmy gotowi grać kolejne kawałki, to niezbędne mogą okazać się podręczniki i zestawy nut, jak chociażby te oferowane przez Oxford, wydawnictwo, które specjalizuje się w tego typu publikacjach. Jeśli więc chcemy poszerzyć swój repertuar oraz wiedzę, to tego typu materiały są niezbędne. Oczywiście grając samemu pozbawiamy się jednej, ważnej rzeczy – krytyki. Nikt nie powie, że mamy coś zrobić inaczej. Ale ćwicząc po prostu dla siebie możemy zaufać swojej intuicji i najzwyczajniej w świecie dobrze się bawić. Bo o to tu przede wszystkim chodzi.