Kurka to gatunek grzybów z rodziny pieprznikowatych o pomarańczowożółtym kapeluszu. Świetnie sprawdza się ona w roli składnika dań obiadowych i nie tylko. Jakie potrawy można przyrządzić na bazie kurek?
Omlet z kurkami i pomidorami
Składniki niezbędne do zrobienia tego dania to:
- 100 g kurek,
- 125 g ulubionego sera,
- 4 jajka,
- 2 łyżki śmietanki kremówki,
- 1,5 łyżki masła,
- 1 pomidor,
- ¼ cebuli,
- ½ ząbka czosnku,
- ½ łyżeczki świeżego tymianku,
- sól morska,
- świeżo zmielony pieprz.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Pomidora sparzamy we wrzątku, obieramy ze skórki i kroimy na grubsze plasterki. W głębokim talerzu roztrzepujemy jajka ze śmietaną i doprawiamy solą. Na patelni rozgrzewamy masło i klarujemy je. Dodajemy drobno posiekaną cebulę oraz czosnek i szklimy. Dodajemy kurki i smażymy przez minutę. Wlewamy masę jajeczną, układamy ser oraz pomidora i doprawiamy pieprzem. Smażymy przez około 2 minuty i wstawiamy do piekarnika na 15 minut. Po wyjęciu, posypujemy całość świeżym tymiankiem.
Zupa kurkowa
Składniki:
- 350 g kurek,
- 350 g ziemniaków,
- 150 g śmietany 18%,
- 1 marchew,
- 1 cebula,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- 1 łyżka posiekanego koperku,
- 1 litr bulionu,
- 1 ząbek czosnku,
- szczypta kurkumy.
Na maśle szklimy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy umyte kurki i obrany, przekrojony na pół ząbek czosnku. Smażymy przez około 10 minut. Dodajemy obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki i startą na tarce, obraną marchewkę. Wlewamy gorący bulion, wsypujemy kurkumę i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, przykrywamy i gotujemy przez około 15 minut do momentu, aż ziemniaki zmiękną. Dodajemy szczypiorek, koperek oraz pieprz. Zahartowaną śmietanę dodajemy do garnka z zupą, mieszamy i odstawiamy z ognia.
Więcej przepisów z kurkami na: https://www.przepisy.pl/skladniki/grzyby/kurki
Dorsz na risotto dyniowym z kurkami
Bazę tego dania stanowią 2 filety z dorsza.
Do przygotowania marynaty potrzebować będziemy:
- 2 łyżeczek oliwy extra vergine,
- 1 łyżeczki suszonego tymianku,
- 1 łyżeczki soku z cytryny,
- 2 łyżeczki musztardy,
- szczypty cynamonu.
Risotto przyrządzimy z:
- 500 ml bulionu,
- 100 g ryżu do risotto,
- 1 szklanki startej, surowej dyni,
- 3 łyżek posiekanej cebuli,
- 3 łyżek startego parmezanu
- chili w proszku,
- gałki muszkatołowej,
- masła.
Oprócz tego, potrzebne nam będą także: garść kurek i posiekana natka pietruszki.
Dorsza osuszamy, doprawiamy solą oraz pieprzem, mieszamy ze składnikami marynaty i odkładamy na około 30 minut. W garnku z grubym dnem na 2 łyżkach masła szklimy cebulę, dodajemy ryż i smażymy przez minutę. Wsypujemy tartą dynię i smażymy 3 minuty. Stopniowo wlewamy gorący bulion co chwilę mieszając i gotujemy przez około 15 minut. Gdy poprzednia porcja zostanie wchłonięta, dolewamy kolejną. Całość doprawiamy solą, pieprzem, chili i gałką muszkatołową. Odstawiamy ryż z ognia, zostawiamy pod przykryciem na 2 minuty, dodajemy 2 łyżki masła oraz parmezan i mieszamy. Kurki myjemy i osuszamy. Rozgrzewamy patelnię, dodajemy 1 łyżkę masła, wykładamy dorsza, smażymy go przez 2 minuty, przewracamy na drugą stronę, dodajemy kurki i smażymy przez 2 minuty. Rybę wykładamy na risotto i obkładamy grzybami. Polewamy resztą sosu z zmieszanego z łyżką natki pietruszki.