Co to jest alegoria?

Co to jest alegoria?
Obecnie słowo alegoria wywodzi się od starogreckiego allegoria, co oznacza „mówię w przenośni, obrazowo”. Najczęściej pojawia się w literaturze oraz sztuce.
Alegoria to postać, motyw lub fabuła, która ma, oprócz znaczenia dosłownego, także stały, umowny w kulturze sens przenośny. Wyraża się ją chociażby poprzez personifikację. Alegorię zawartą w obrazie bądź utworze literackim można odczytać poprzez atrybuty czy emblematy mające konkretne znaczenie.
Przesłanie alegorii jest zatem całkowicie jednoznaczne, czego nie można powiedzieć o symbolu.
Najpopularniejszym przykładem alegorii jest chociażby sowa, która oznacza mądrość. Znana z mitologii achillesowa pięta to natomiast oznaka czyjegoś słabego punktu.
Historia alegorii rozpoczęła się już w starożytności, później była także stosowana w średniowieczu. Szczególnie jednak rozpowszechniła się w świadomości większości ludzi w okresie renesansu czy baroku. Od XVI wieku rozpoczęto wydawanie książek zawierających wszelakie ilustracje, opisy oraz komentarze wielu przedstawień alegorycznych. Dobrym przykładem takiej książki jest „Ikonografia” Cezarego Ripa, którego pierwsze wydanie pojawiło się w 1593 roku.
Obecnie po alegorię sięga się chociażby w literaturze, gdzie sprawdza się głównie w funkcji dydaktycznej czy moralizatorskiej. Pojawia się także w dziełach ilustrujących idee polityczne, historiozoficzne.
Najbardziej popularną i znaną wszystkim formą są jednak przypowieści oraz bajki, które w prosty sposób ukazują wiele dydaktycznych aspektów.

wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ