Yerba mate znana jest również jako herbata misyjna, jezuicka oraz paragwajska. Już setki lat temu znana była wśród plemienia Guarani, czyli ludów zamieszkujących dorzecze Prany na terenie Indii. Przez tamtejszą ludność traktowane była niemal jak używka i już wtedy doceniano ją za niezwykłe właściwości.
Yerba mate pozyskiwana jest z krzewów. Ostrokrzew jest trudny w hodowli i nie lubi rosnąć w warunkach innych niż jego naturalne. Z tego powodu przez całe lata znany był tylko na terenach azjatyckich. Plantacje rośliny udało się założyć dopiero zakonowi jezuickiemu w okresie średniowiecza. Jednak kasacja zakonu doprowadziła do ponownego spadku popularności krzewu w Europie i na długi czas herbata yerba mate została na tych terenach zupełnie zapomniana.
Właściwości Yerba mate – dlaczego zyskała taką popularność?
Z ostrokrzewu pozyskuje się susz yerba mate, poprzez wysuszenie pokruszonych łodyżek oraz liści tej rośliny. Naturalnie występuje ona w krajach Ameryki Południowej: Paragwaju, Urugwaju, Argentynie, Brazylii. W państwach tych herbata z suszu jest spożywana regularnie w dużych ilościach (nawet do 1 litra dziennie!). Rdzenni mieszkańcy wierzą, w dużej mierze słusznie, że napar ten ma właściwości lecznicze i zawiera dużo wartości odżywczych.
Głównym i najbardziej cenionym skutkiem picia naparu z yerba mate jest działanie pobudzające. Wynika ono z dużej ilości naturalnie występującej w roślinie kofeiny. Jednak yerba bogata jest również w inne alkaloidy purynowe. Są to występujące w kakao i herbacie teobromina i teofilina. W niektórych gatunkach występuje aż do 2% kofeiny!
Kofeina zawarta w yerbie jest w pełni naturalna i łatwo przyswajalna przez organizm. Wchłania się w żołądku i jelicie cienkim. Stamtąd doprowadzana jest do wszystkich komórek ciała, gdzie pobudza procesy metaboliczne. Stymuluje działanie centralnego układu nerwowego, niweluje uczucie zmęczenia i rozjaśnia umysł.
Do innych właściwości yerby należy pobudzanie wydzielania soku żołądkowego. Wpływa to korzystnie na procesy trawienia i funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Dodatkowo stymuluje pracę nerek przez co wspomaga procesy oczyszczania organizmu. Poprzez pobudzanie komórek ciała, wpływa także na podniesienie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Zwiększa to możliwości termoregulacyjne i umożliwia szybszy i wydajniejszy transport substancji pomiędzy komórkami.
Pobudzenie spowodowane wysokim stężeniem kofeiny znacznie poprawia możliwości koncentracji. Wpływa na lepsze wyniki w wysiłku fizycznym i psychicznym.
Yerba mate – jak zaparzać?
Istnieje wiele sposobów na zaparzanie yerba mate. Najprostszy z nich polega jedynie na zalaniu herbaty wrzątkiem. Napar ten tradycyjnie pije się w charakterystycznych naczyniach. Obecnie w sklepach z herbatami łatwo znaleźć zestawy do yerba mate, umożliwiające prawidłowe parzenie i spożycie.
Yerba mate – idealny prezent
Popularność yerba mate rośnie. Napar dostępny jest już w wielu sklepach z herbatami oraz sklepami ze zdrową żywnością. Zdrowy, smaczny i pobudzający, będzie idealnym pomysłem na prezent. Ładnie zapakowane, ozdobne zestawy do yerba mate również na pewno zrobią duże wrażenie na obdarowywanej osobie.