Dynia, w odróżnieniu np. od pomidora czy ogórka, nie należy do warzyw, po które sięgamy szczególnie często. Zazwyczaj przypominamy sobie o niej w okresie jesiennym. Kiedy już z jakiegoś powodu stajemy się mniej lub bardziej szczęśliwymi posiadaczami dyni, niejednokrotnie nie wiemy, jak ją wykorzystać. Oto 5 sprawdzonych sposobów!
1. Przetwory z dyni na słodko
Dynia, choć pod względem botanicznym należy do owoców, zaliczana jest do warzyw. Śmiało więc można powiedzieć, że jest warzywem… bardzo uniwersalnym. Doskonale komponuje się z wieloma różnymi składnikami – innymi warzywami, owocami, przyprawami. Szczególnie dobrze wypada w zestawieniu z przyprawami korzennymi, jak uwielbiany przez wielu cynamon.
Dysponując piękną dynią, nie warto długo zastanawiać się, co z nią zrobić i czekać, aż się zepsuje. Od razu można przygotować przetwory z dyni, w tym wiele słodkości, takich jak dżem, powidła czy konfitury. Nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności, a jedynie odrobię czasu (wcale nie dużo!) i kilka prostych składników. Można przygotować przepyszne dżemy, łącząc dynię z cytrusami (jak cytryny i pomarańcze) i wspomnianymi przyprawami korzennymi. Później zaś ich smakiem można rozkoszować się przez całą zimę, a nawet dłużej!
2. Przetwory z dyni – niezastąpione do mięs i zup
Przetwory z dyni mają nie tylko słodką odsłonę. Bez trudu i konieczności poświęcania dużej ilości czasu można przygotować z niej rozmaite dodatki do mięs, zup i sosów. Dyniowy ketchup idealny do mięs i wędlin czy przecier do kremowych sosów i zup to tylko kilka z wielu pomysłów. Odpowiednio poddane procesowi pasteryzacji, można przechowywać przez długi czas i sięgać po nie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
3. Ozdoba nie tylko na Halloween!
Dynia dość jednoznacznie, głównie za sprawą przenikania kultury amerykańskiej, kojarzy się z Halloween. Jest ona jednym z najważniejszych symboli tego święta – oczywiście odpowiednio wydrążona, z ukrytą we wnętrzu świecą. W Polsce dynia jest natomiast symbolem jesieni i jednym z jej ważnych darów. Decydując się na zmianę dekoracji, np. w salonie czy zimowym ogrodzie, warto pokusić się o wyeksponowanie kilku dyń – w tym przypadku sprawdzą się świetnie niewielkie dynie ozdobne. Dynia taka może z powodzeniem służyć za dekorację nawet przez kilka miesięcy!
4. Lek na… pasożyty!
Przygotowując przetwory z dyni, najczęściej pozbywamy się jej pestek. Tymczasem warto je zachować. Jak się bowiem okazuje, są one rewelacyjnym i przede wszystkim naturalnym środkiem przeciwpasożytniczym. Przeciwdziałają takim pasożytom jak m.in. owsiki, tasiemiec czy glista. Można je spożywać zarówno profilaktycznie, jak i pomocniczo w trakcie leczenia, gdy występowanie pasożytów zostanie już stwierdzone.
5. Dynia dla urody
Dynia jest warzywem bardzo bogatym w cenne substancje odżywcze. Można i warto nie tylko jeść ją pod różną postacią, ale też stosować zewnętrznie. Na przykład olej z pestek dyni wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, pomaga też w walce z rozstępami. Ponadto świetnie nawilża skórę. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie nawilżającej i kojącej podrażnienia maseczki z miąższu dyni, mleka, jajka i miodu.