Dieta bezglutenowa – trudności i praktyczne porady

O diecie bez glutenu można usłyszeć coraz częściej. I choć niektóre osoby mówiące o stosowaniu takiej diety zdecydowały się na to tylko z powodu mody, problem z nietolerancją glutenu i cekalią dotyka niemałą część społeczeństwa. W przypadku takich osób trzymanie się ścisłych zasad diety jest bardzo istotne, ponieważ spożycie glutenu może objawić się bardzo negatywnymi następstwami.

Dieta bezglutenowa – dlaczego trzeba jej przestrzegać?

Gluten należy do grupy białek roślinnych i znajduje się w ziarnach zbóż: żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia. Jest również jednym z najważniejszych składników mąki, ponieważ pod jego wpływem staje się ona ciągliwa i kleista. Gluten posiada również właściwości nośnika dla aromatów, dlatego wykorzystuje się go w przemyśle spożywczym, czekoladach, nabiale, przyprawach oraz sosach. Stanowi to duży problem dla osób, które są na niego uczulone, ponieważ w diecie bez glutenu nie można iść na kompromisy – zazwyczaj konieczne jest wykluczenie z menu wszystkich produktów z glutenem. Przygotowywanie diety bezglutenowej jest wymagające zarówno pod względem czasowym, jak i technicznym. Na szczęście można wybierać składniki swoich posiłków spośród rosnącej liczby produktów bezglutenowych lub skorzystać z usług cateringu dietetycznego i diety pudełkowej.

Trudności dotyczące diety bezglutenowej

Nietolerancja glutenu jest coraz częściej diagnozowana w polskim społeczeństwie, co wynika przede wszystkim z tego, że jeszcze kilka lat temu nikt nie brał pod uwagę tego, że to ona może powodować problemy zdrowotne u pacjentów. Do osób stosujących dietę bezglutenową zaliczają się chorzy na celiakię oraz uczuleni na gluten. Uczulenie na gluten, w przeciwieństwie do cekalii jest zazwyczaj przejściowe. Całkowita rezygnacja ze spożywania glutenu sprawia, że objawy chorób (m.in. nabrzmiały brzuch, sucha i swędząca skóra, biegunka, wymioty i katar) ustępują. Trudności z dostarczaniem składników odżywczych na diecie bezglutenowej wynikają z ograniczenia zbóż, czyli jednego z głównych źródeł węglowodanów, mniejszej ilości błonnika oraz braku witaminy B i żelaza.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Dieta bezglutenowa, głównie za sprawą ogromnej ilości produktów „gluten-free”, jest dziś znacznie łatwiejsza do zaplanowania i utrzymania niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie możemy znaleźć słodycze, pieczywo, produkty zbożowe i wiele innych, które zostały wykonane specjalnie z myślą o osobach z nietolerancjami pokarmowymi. Najpopularniejsze produkty bezglutenowe, które są bezpieczne do spożycia dla chorych na celiakię lub nietolerancję glutenu, to: proso, soja, ziemniaki, kukurydza, ryż, gryka, sorgo, maniok, fasola, soczewica, wszelkie warzywa i owoce oraz źródła białka jak orzechy, ryby i mięso. W przypadku mięsa i ryb nie można ich przygotowywać z panierką, ponieważ znajduje się w niej stosunkowo duża ilość glutenu. Dozwolone są również jaja oraz nabiał.

Wybierając produkty mleczne, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie zawierają glutenu mającego aromatyzować jogurt. W diecie bezglutenowej bezpieczna jest również herbata, naturalna kawa oraz miód. Całkowicie unikać powinniśmy z kolei takich produktów jak mąki i makarony ze zbóż, pszenicę, jęczmień, pieczywo (które nie zostało przygotowane na bezglutenowej bazie) oraz niektóre wyroby mięsne, jak np. kaszanka i salceson, ponieważ do ich produkcji używa się gluten.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ