Piła łańcuchowa, nazywana również pilarką, powinna się znaleźć na wyposażeniu każdego, kto regularnie dba o ogród. Dzięki niej można przyciąć drzewo, gałęzie i krzewy, a nawet przygotować drewno na opał. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt? Czy warto skorzystać z rankingu?
Piły łańcuchowe ranking – pomocne zestawienie
Ogromny wybór modeli o różnych parametrach i funkcjonalności utrudniają wielu osobom wyposażenie się w optymalne piły łańcuchowe – ranking to bardzo przejrzyste zestawienie narzędzi, które pozwala użytkownikom porównać parametry poszczególnych urządzeń, ocenić zalety i wady danych modeli. Na rynku bowiem można znaleźć pilarki, które różnią się nie tylko sposobem zasilania.
Stawiając na ranking można również uwzględnić budżet przeznaczony na zakup piły łańcuchowej. Dzięki temu użytkownik porównuje tylko te modele, które spełniają kryterium finansowe.
Jak wybrać piłę łańcuchową? – rodzaje silnika
Wybierając piłę łańcuchową w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób działania, czyli zastosowany silnik. Do wyboru są piły elektryczne oraz spalinowe. Oba modele doskonale spełniają swoje funkcje, ale mogą się sprawdzać przy innych pracach.
Do regularnego, ale stosunkowo rzadkiego zastosowania w prostych i niewymagających pracach, najlepiej nadadzą się pilarki elektryczne. Choć wymagają podłączenia do źródła prądu, to jednak nie stanowi to dużej przeszkody. Ich waga pozwala na komfortową pracę, a do tego nie ma ryzyka dostawania się do atmosfery spalin, które tutaj po prostu nie powstają.
W bardziej wymagających zadaniach, np. cięcie grubego drzewa, koniecznością staje się pilarka spalinowa. Jest bardziej wydajna, trwalsza, solidniejsza i szybciej radzi sobie z trudnymi zadaniami. Choć trzeba się liczyć z powstawaniem spalin i głośną pracą, to jednak na prowadzenie wysuwa się kwestia uniezależnienia od źródła prądu. Użytkownik skorzysta z niej zatem nie tylko w ogrodzie, ale i np. w lesie.
Jaka piła łańcuchowa do regularnego użytkowania?
Zarówno podczas regularnego, jak i okresowego użytkowania pilarki uwagę należy zwracać na te same kwestie. Wybór musi być podyktowany parametrami, które oferuje dany model. I chodzi tu nie tylko o typ wspomnianego silnika.
Wybierając piłę łańcuchową należy uwzględnić:
- Moc urządzenia – do drobnych prac wystarczy moc do 2,5 KM, w tych bardziej wymagających – 2,5 KM do 5 KM. Profesjonalne zastosowania wymagają mocy powyżej 5 KM
- Pojemność silnika – teoretycznie im jest ona większa, tym lepsza wydajność urządzenia. Kluczowe jest jednak dopasowanie tego parametru do rodzaju oraz częstotliwości wykonywanych zadań. Zbyt duża moc to koszty nieadekwatne do potrzeb
- Długość prowadnicy – na niej umieszczony jest łańcuch pilarki. I podobnie jak w przypadku mocy, ten parametr zależy od planowanego zastosowania. W najprostszych pracach wystarczy długość wynosząca 30-35 cm, w trudniejszych zadaniach np. wykonywanych w lesie – 40-45 cm, w profesjonalnych pilarkach prowadnica może oferować długość nawet do 100 cm
- Masa urządzenia – lżejsze są bardziej poręczne i łatwiejsze w użytkowaniu, za to cięższe lepiej radzą sobie z wymagającymi zadaniami
- Hałas – w przypadku pilarek spalinowych generowany hałas wynosi zwykle powyżej 110 dB, co oznacza konieczność pracy ze specjalnymi słuchawkami ochronnymi
- Dodatki – tutaj wymienia się akcesoria, które ułatwiają np. przycinanie wysoko położonych gałęzi, a także dodatkowe systemy, m.in. zabezpieczające.
Ranking pił łańcuchowych, czyli krok do satysfakcjonującego wyboru
Decydując się na pomoc, jaką jest ranking pił łańcuchowych, można liczyć na w pełni satysfakcjonujący zakup. Mieszczący się bowiem w zaplanowanym budżecie oraz uwzględniający model sprzętu, który poradzi sobie z czekającymi użytkownika zadaniami.