Wakacje z biurem podróży cieszą się dużą popularnością. Wykupując takie wczasy czy wycieczkę objazdową nie trzeba martwić się o dojazd, nocleg czy wyżywienie. Często na miejscu zapewnione są też atrakcje i rozrywki. Jednak wakacje z biurem podróży nie zawsze muszą być tymi wymarzonymi. Liczba skarg na touroperatorów rośnie z roku na rok. Cześć z nich dotyczy hoteli, które nie spełniały warunków umowy, złego jedzenia czy nie profesjonalnej  obsługi po stronie rezydenta. Czasem jednak mogą skończyć się utknięciem na lotnisku i brakiem możliwością powrotu do kraju, kiedy biuro podróży splajtuje. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed wykupieniem wakacji należy dobrze sprawdzić biuro podróży. Jak to zrobić? Zobaczcie sami.

Licencja biura podróży

Profesjonalne i godne zaufania biuro podróży to, to posiadające odpowiednią licencję. Rejestr certyfikowanych biur podróży prowadzony jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i nosi nazwę Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Spis dostępny jest w internecie pod adresem www.turystyka.gov.pl Biuro podroży, które nie figuruje w rejestrze działa nielegalnie i najlepiej zrezygnować z jego oferty.

Czy biuro podróży jest wypłacalne?

O tym, czy będzie ci dane wrócić z wakacji, a  w czasie twojego urlopu biuro, z którym wyjechałeś, nie upadnie, decyduje jego kondycja finansowa. Przed podpisaniem umowy należy więc je sprawdzić. Takich informacji można szukać w biurach informacji gospodarczej oraz w Rejestrze Dłużników ERIF. Dane udostępniane są po podaniu numeru NIP lub REGON biura podróży. Jeżeli korzystasz z usług dużego touroperatora, który jest spółką giełdową, możesz również sprawdzić, jak wygląda jego kondycja finansowa na tym polu. W przypadku gdy biuro jest spółką z o.o., stan firmowych finansowa można też sprawdzić w Rejestrze Sądowym. Znajdzie się tam informacje czy spółka nie znajduje się w stanie upadłości, nadal funkcjonuje i kto zasiada w zarządzie spółki.

Ubezpieczenia i gwarancje

Sprawdzając biuro podróży, warto także wykonać telefon do Urzędu Marszałkowskiego. Uzyska się tam informacje czy touroperator posiada urzeczenia i gwarancje oraz do, kiedy są one ważne. Im wyższe ubezpieczenie, tym większa szansa, że otrzyma się zwrot pieniędzy, jeśli na wakacjach pójdzie coś nie tak.

Gdzie szukać opinii o biurach podróży?

W kolejnym kroku warto jest przejrzeć opinie o biurze podróży, zamieszczone w sieci oraz podpytać rodzinę i przyjaciół, czy korzystali z ofert tego biura podróży. Z racji tego, że wycieczka, wycieczce nie równa najlepiej skupić się na sprawdzeniu opinii o tym miejscu, w które się wyjeżdża oraz o hotelu, w którym ma się przebywać. Znalezione w sieci opinie trzeba też traktować jako uzupełnienie wiedzy – to, że jednej osobie, gdzieś się nie podobało, nie oznacza, że innej też nie będzie.

Jak pokazują statystyki, na sprawdzenie biura podróży przed wakacjami decyduje się niewiele osób. Ufają oni, że wykupując wczasy u sprawdzonych, dużych i istniejących  od lat na rynku touroperatorów nie muszą martwić się ich bankructwem. Jak jednak pokazuje praktyka, upadają również duże i znane biura. Przy większości tych spektakularnych bankructw pierwsze symptomy były widoczne i można było je łatwo sprawdzić, analizując kondycją finansową firmy. Należy również pamiętać, że zepsute wakacje to nie tylko te, z których powrót jest utrudniony, ale także i te, które nie spełniają warunków zawartych w umowie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ