W przypadku wad wrodzonych lub poważnych problemów z prawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, konieczne jest przeprowadzenie operacji serca. Jakie operacje można wyróżnić, biorąc pod uwagę stosowane metody leczenia?
Kiedy przeprowadza się operacje serca?
Operacje serca najczęściej przeprowadza się przy zdiagnozowaniu wrodzonej choroby serca, np. ubytku w przegrodzie międzykomorowej czy przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla. Równie często na sale operacyjne trafiają pacjenci, u których doszło do poważnych zmian w sposobie działania tętnic krwionośnych. Gdy w wyniku nagrodzenia się blaszek miażdżycowych naczynie ulega zwężeniu, niezbędne jest jego poszerzenie – w innym razie pacjent może stracić życie w wyniku np. zawału serca.
Operacje serca – jakie metody wykorzystują kardiochirurdzy
Współczesna medycyna jest bardzo zaawansowana. Lekarze są w stanie przeprowadzić zabiegi:
- Na bijącym sercu. Takie operacje najczęściej są przeprowadzane, gdy lekarz stwierdzi niewielkie wady naczyń krwionośnych.
- Z użyciem krążenia. Gdy konieczne jest przeprowadzenie zabiegów naprawczych wewnątrz serca, mięsień sercowy musi zostać zatrzymany. Wówczas jego czynności życiowe przejmuje specjalna aparatura.
- Z użyciem krążenia pozaustrojowego. Gdy lekarze mają usuwać wadę serca, konieczne jest zatrzymanie serca, a także krążenia. Wówczas specjaliści zabezpieczają narządy wewnętrzne, w tym mózg, wprowadzając pacjenta w głęboką hipotermię.
O metodzie operacji, która zostanie wykorzystana, decyduje kardiochirurg po zapoznaniu się z wynikami badań pacjenta.
Operacja serca a ryzyko
Każda operacja wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Ryzyko nie zawsze jest jednak takie samo – zależy od wielu czynników, np.:
- rodzaju wady serca,
- stopnia skomplikowania operacji, jakiej przeprowadzenie jest niezbędne,
- trybu przeprowadzenia operacji (operacja pilna, planowana),
- stanu, w jakim znajduje się pacjent,
- reakcji organizmu na podane leki.
Ponieważ operacje serca wiążą się z ryzykiem, przeprowadza się je w ostateczności. Specjaliści podkreślają, że pacjenci mogą uniknąć konieczności przeprowadzenia operacji, gdy pamiętają o profilaktyce. Regularne przeprowadzenie badań pozwala szybko wykryć zmiany i wdrożyć skuteczne leczenie.