Skrzyniopalety składane – praktyczne, trwałe, łatwe w obsłudze. Służą do przechowywania i transportowania ładunków. Dlaczego warto wybrać skrzyniopalety i palety z tworzywa?
Skrzyniopalety składane, słupkowe, ażurowe i inne – definicje, symbole, terminy
Palety plastikowe, zgodnie z polską normą PN-EN 445, to poziome płyty z tworzywa sztucznego, które służą do układania, składowania, piętrowania i transportowania ładunku. Palety z tworzywa – tak jak i te drewniane, bardziej popularne – powinny być przystosowane do przetransportowywania ich za pomocą odpowiednich urządzeń mechanicznych. Są to między innymi: wózki widłowe, suwnice, windy czy tak zwane „paleciaki”.
Natomiast paleta skrzyniowa (dostępna na stronie Palety Schoeller Allibert), to paleta, która posiada pełne lub zamknięte ściany boczne – przy czym co najmniej jedna z nich jest na zawiasach lub całkowicie rozbieralna. Jest to warunek koniczny skrzyniopalety składanej, gdyż ułatwia to załadunek oraz rozładunek towaru.
Skrzyniopalety występują również w postaci skrzyń z otwieranym dnem, zdejmowanymi ściankami czy o ściankach pochylonych, ułatwiających rozładunek kruszywa (na przykład piasek, żwir, granulaty).
Palety plastikowe i skrzyniopalety składane – zalety
- Konserwacja i naprawa
- Koszt zakupu
- Ekologia
Zaletą palet z tworzywa sztucznego jest to, że są bardzo wytrzymałe. Nie niszczą się podczas transportu tak szybko, jak te drewniane. Nie wymagają specjalistycznych napraw czy konserwacji. Zwykle wystarczy obserwacja i regularne czyszczenie – wówczas będzie można szybko wychwycić ewentualne, powstałe uszkodzenia.
Choć palety z tworzywa są droższe od tych drewnianych, to jednak ich wartość zwraca się już po roku stosowania. Palety z drewna szybko się niszczą (odpadają im drzazgi, gwoździe, tracą pierwotną stabilność) – w efekcie należy częściej wymieniać lub dokupywać kolejne egzemplarze.
Palety plastikowe – nie generują takich problemów. Nie odpadają im żadne elementy i są naprawdę wytrzymałe. Można je w łatwy sposób czyścić i przechowywać. Dlatego też, choć cenowo jest drożej, to takie palety posłużą zdecydowanie dłużej – więc warto jest w nie inwestować (najlepiej za pośrednictwem strony producenta palet z tworzywa sztucznego.
Nie trzeba chyba wspominać o tym, że na produkcję palet z drewna, wykorzystuje się tysiące drzew, których w obecnym świecie jest coraz mniej. Tego problemu nie ma przy produkcji palet z plastiku. Palety z tworzywa są ekologiczne a ich zużytą wersje można w stu procentach zutylizować i na przykład przetworzyć na nową paletę czy zupełnie inny wyrób plastikowy. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które powinno przemówić do każdego przedsiębiorcy, który chce zadbać nie tylko o swoje interesy ale i o środowisko, w którym obcuje na co dzień.