Alkomat elektrochemiczny - co to właściwie jest i komu będzie najlepiej służył?

Nie każdy wie, co to dokładnie jest alkomat elektrochemiczny ani kto powinien rozważyć jego kupno. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić te wątpliwości oraz przybliżyć czytelnikom trochę wiedzy na temat alkomatów.

Szczegóły

Nazywając alkomat elektrochemicznym, odnosimy się do jego sensora, czyli części urządzenia, która jest niejako jego motorem napędowym i odpowiada za jego sprawne działanie. Sensor elektrochemiczny jest bardziej wrażliwy i dokładny niż półprzewodnikowy, a także ma dłuższą żywotność. W związku z tym, widać, że tego rodzaju urządzenia pomiarowe są wybierane i kupowane przez duże zakłady pracy, szczególnie te, które mają hale produkcyjne, montażowe, a bezpieczeństwo pracy przy maszynach wymaga sprawdzania i egzekwowania bezwzględnej trzeźwości pracowników. W urządzeniach, które są używane w zakładach pracy, istotna jest dokładność pomiaru (błędny wynik może kosztować kogoś natychmiastową utratę pracy) oraz długi czas przydatności do wykonywania pomiarów, tzn. pomiędzy wymaganymi kalibracjami sprzętu (częste użytkowania i to na dużej ilości osób rodziłoby problemy w wypadku sprzętu słabszego i wymagającego częstych kalibracji). Z tych samych powodów, alkomat elektrochemiczny jest urządzeniem, którego używa policja i inne służby porządkowe; potrzebując dokładnych pomiarów i często je wykonując, należy posługiwać się profesjonalnym i wydajnym urządzeniem. Co prawda, coraz więcej osób posiada własny sprzęt pomiarowy, jak np. alkomaty dla kierowców, lecz to wynik uzyskany przez funkcjonariusza jest wiążący i może stanowić dowód w sprawie lub podstawę zatrzymania/ zwolnienia.

Moda czy potrzeba?

Jak już wspomnieliśmy, coraz więcej osób prywatnych decyduje się na zakup alkomatu na własny użytek. Co prawda, rzadko decydują się na model podobny do tych, używanych przez służby, bo zwyczajnie nie mają aż takich potrzeb. Firmy zajmujące się sprzedażą alkomatów oferują alkomaty mniejsze, personalne, jak np. CT-1 firmy Certen. Urządzenia tego rodzaju nie są gorszej jakości, lecz wymagają częstszych kalibracji – ale również są o wiele rzadziej używane i nie na masową skalę. Rosnąca tendencja do zaopatrywania się w alkomat na własny użytek jest pozytywna, ponieważ przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, przede wszystkim na drogach. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – http://www.dlakierowcow.policja.pl/ .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ