Bieda ma różne odsłony i stopnie zaawansowania. Bez względu na nie ma jednak ogromny wpływ zarówno na całą rodzinę, jak i na poszczególnych jej członków. Zobacz, jakie dwie drogi w swoim rozwoju ma osoba, która wychowała się w biednej rodzinie.
Zobacz też: http://jegoego.pl/bieda-w-rodzinie/
Każdy inaczej reaguje i postrzega biedę
Po pierwsze należy zaznaczyć, że każdy z nas zupełnie inaczej tłumaczy i interpretuje biedę. Oczywiście znaczenie ma jej intensywność i zaawansowanie, natomiast w dużej mierze to od człowieka zależy, jak z tą biedą będzie żył. Czy będzie to wróg czy bodziec do zmian. Istotną rolę w postrzeganiu sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się rodzina, wpływ mają rodzice, którzy przekazują dzieciom informacje związane z ich sytuacją. Ważne jest, aby rodzice informowali o tym w sposób obiektywny, na poziomie faktów, bez negatywnego ładunku emocjonalnego.
Bieda, jako bodziec motywacyjny
Dziecko dorastające w ubogiej rodzinie może swoją sytuację potraktować, jako motywacja do działania. To jeden sposób, droga. To rozwiązanie polega na tym, że w głowie osoby, która wychowała się w biedniejszej rodzinie pojawia się wola walki, siła do działania, chęć zrobienia wszystkiego, aby już nigdy nie znaleźć się w takiej sytuacji. Dzięki takiemu zaprogramowaniu, osoby takie bardzo często nie znajdują się ponownie w takiej sytuacji, mają zamożne rodziny, żyją w dostatku. Podsumowując – to doświadczenie biedy traktują, jako siła napędowa do rozwoju, aby już nigdy nie mieć styczności z podobną sytuacją.
Powielenie schematu biedy
Innym rodzajem reakcji, tej całkowicie innej i przeciwnej jest uwikłanie się w biedzie. Tak, jak przykład osoby powyżej dąży do zmiany dotychczasowej sytuacji, tak osoba z tego przykładu, będzie swoją sytuację z dzieciństwa powielać w życiu dorosłym. Wpadnie w pewną bańkę, szablon, uzna go za właściwy, jedyny. Tutaj główną rolę odgrywają ludzie, jakimi dorastające dziecko zacznie się otaczać. Jeśli ci ludzie naprowadzą go na zmianę – ta nastąpi. Jeśli nie – schemat biedy zostanie powielony.
Warto również dodać, że temat biedy nie powinien być tematem wstydliwym. Trudna sytuacja finansowa nie świadczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Brak pieniędzy nie oznacza, że człowiek jest nierozsądny, mało inteligentny. Czasem to kwestia przypadku, zrządzenia losu. Warto natomiast nauczyć się brać życie w swoje ręce i próbować robić wszystko, aby nie zetknąć się z biedą i pomagać osobom, które mają z nią do czynienia.
Przeczytaj też: http://cyberprzestepczosc.info/jak-utrzymac-jakosc-w-firmie-elektronicznej/