Choroby reumatoidalne to szeroki wachlarz jednostek chorobowych, które dotykają narządu ruchu. Najczęściej wymienianymi są choroby stawów, ale pamiętać należy o tym, że potrafią one skutecznie zaburzyć pracę narządów wewnętrznych.
Choroby reumatoidalne ze względu na ich szybkie postępowanie, powinny być zawsze wcześnie zdiagnozowane. Tak na dobrą sprawę tylko wczesna diagnoza daje szanse na remisję, czyli wycofanie się objawów. Od pierwszych objawów nie powinno upłynąć więcej niż 12 tygodni. Jeśli tak się stanie, szanse na remisję będą minimalne, a leczenie będzie koncentrować się na zatrzymaniu postępu choroby.
W jaki sposób leczy się ten typ chorób? Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania. Najczęściej jednak do chorób reumatoidalnych należy podochodzić kompleksowo. Oprócz leków, lekarz powinien zalecić również rehabilitację, a także edukować pacjenta i wspomagać go poprzez skierowanie na psychoterapię.
A jakie są przyczyny tych chorób? Ogólnie przyjmuje się, że wszystkie choroby reumatoidalne mają tak zwane podłoże autoimmunologiczne. W efekcie upośledzonej pracy układu odpornościowego organizm zaczyna atakować własne tkanki, traktując je jak intruzów. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie wciąż nie mamy jasnej odpowiedzi. Wiemy jedynie że czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania są:czynniki genetyczne, przebyte infekcje oraz niektóre grupy leków.
Choroby te ogólnie dzieli się na wiele kategorii. Pierwszą z nich stanowią układowe choroby tkanki łącznej, do których zaliczyć możemy między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, czy toczeń rumieniowaty. Drugą kategorię stanowią spondyloartropatie, które charakteryzują się zajęciem stawów kręgosłupa. Poza tym wymienić należy również choroby zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, choroby metaboliczne, nowotwory, zaburzenia nerwowe, choroby kości i chrząstek, stany zapalne tkane miękkich i wiele, wiele innych które potrafią skutecznie ograniczy sprawność chorej osoby w krótkim czasie.
[Głosów:0 Średnia:0/5]