Chromanie przestankowe i skurcze – czym się różnią? Chromanie przestankowe oznaczają ból kończyny dolnej spowodowany wysiłkiem fizycznym, w skutek którego nie da się kontynuować ruchu. Ból ustępuje dosyć szybko co jest charakterystyczne dla takiego przypadku ale można go wywołać ponownie poprzez powtórzenie tego samego wysiłku. Przyczyn tej dolegliwości należy szukać w patologiach układu tętniczego. Natomiast skurcz mięśni – jednego lub większej grupy – mija samoistnie i niekoniecznie jest następstwem zmian w tętnicach. Przeważnie skurcze wynikają z niedoborów elektrolitowych, towarzyszą zaburzeniom hormonalnym i niewydolności nerek.
Schorzenia wysypkowe u dzieci można podzielić na wirusowe, takie jak odra, która jest chorobą wysypkową i występuje głównie w populacjach osób niezaszczepionych. Płonica nazywana także szkarlatyną jest wywoływana przez bakterie – paciorkowce. Jej charakterystycznym objawem jest drobna wysypka na większości powierzchni ciała. Najczęstszym przykładem zakażenia bakteryjnego skóry jest liszajec zakaźny, będący bardzo ostrą i szybko rozprzestrzeniającą się chorobą. Leczy się go głównie antybiotykami.
Prawidłowy puls – jakie powinno być tętno? Zależy ono przede wszystkim od czynności serca oraz stanu tętnic. Prawidłowa jego ocena wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia klinicznego. W warunkach prawidłowych serce uderza 60-100 razy na minutę. Wynik powyżej lub poniżej tych wartości warto skonsultować z lekarzem aby odkryć tego przyczynę. Także wynik bliższy wyższemu tętnu taki jak 90/100 uderzeń na minutę należy poddać konsultacji.
Chromanie a skurcze, schorzenia wysypkowe i puls
[Głosów:0 Średnia:0/5]