Cukrzyca typu II – występowanie

Cukrzyca typu II to choroba, która od kilku już ładnych zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Coraz śmielej rozprzestrzenia się po całym niemal świecie, choć nie jest chorobą zakaźną. W 2014 roku na różne postaci cukrzycy chorowało ponad 400 milionów osób dorosłych. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej pierwsze objawy i jak można jej zapobiec.

Pochodzenie choroby

Cukrzyca to choroba, której istotą jest dysfunkcja trzustki. Gdy ta przestaje produkować potrzebną ilość insuliny, stężenie cukru we krwi natychmiast wzrasta. A gdy osiąga poziom 300 mg/dL staje się niebezpieczny dla naszego organizmu. W tym miejscu należy też podkreślić, że przyczyny tej choroby są złożone. U niektórych za jej pojawienie odpowiadają geny lub przyjmowane leki. U innych przyczyną jest niezdrowy tryb życia.

Cukrzyca typu 2 – czym się charakteryzuje?

Typ II to tak zwana cukrzyca wieku dojrzałego, należąca do kategorii insulinoniezależnych. Pierwsze jej objawy bywają mało charakterystyczne i trudne do rozpoznania. Do niepokojących jednak sygnałów należy zaliczyć ciągłe uczcie pragnienia, częstsze oddawanie moczu, nagłą utratę wagi czy chroniczne przemęczenie. Jeśli towarzyszą one nam od pewnego już czasu, zdecydowanie powinniśmy zbadać poziom cukru we krwi.

Późne oznaki choroby

Jeśli choroba nie jest wcześnie wykryta, lub pomimo wczesnego wykrycia pacjent nie przestrzega zasad leczenia, utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Długotrwały wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne i prowadzi do uszkodzeń gałki ocznej. Negatywnie wpływa też na układ nerwowy, stając się przyczyną kurczy, zaniku czucia, czy osłabienia siły mięśniowej. Poza tym u osób chorych łatwiej dochodzi do zakażenia, gdyż rany nie chcą się dobrze goić.

Chociaż jej leczenie nie wymaga podawania insuliny, ale ogranicza się do tabletek i odpowiedniej diety, wiele osób nie stosuje się do tych zasad. A to najkrótsza droga do cukrzycy typu I, czyli insulinozależnej.

galax-sport.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzerwona chemia
Następny artykułLeczenie kandydozy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ