Głośne i nieregularne chrapanie, gwałtowne wybudzanie się, nadmierna potliwość w nocy, niespokojny sen, a także potrzeba oddawania moczu w nocy to tylko niektóre objawy bezdechu sennego – schorzenia charakteryzującego się przerwami w oddychaniu podczas snu. Czy bezdech senny jest niebezpieczny? Jaki lekarz zajmuje się bezdechem?
Na bezdech senny cierpi znaczna część społeczeństwa. Choć klinicznie istotny bezdech stwierdza się u około 4–10 proc. dorosłych mężczyzn i 2–4 proc. kobiet, szacuje się, że może dotyczyć nawet co piątego mężczyzny i ok. 5 proc. kobiet.
Co to jest bezdech?
Istnieją trzy typy bezdechu sennego: obturacyjny, centralny i mieszany. Bezdech obturacyjny (OBS) jest najczęściej występującym i dotyczy 99 proc. osób cierpiących na bezdech.
OBS objawia się m.in. głośnym nieregularnym chrapaniem przerywanym nagłą ciszą, niespokojnym snem, porannymi bólami głowy i nasiloną sennością w trakcie dnia. Często jego przyczyną jest zapadanie się ścian gardła podczas snu i nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych takie jak skrzywiona przegroda nosowa czy nieprawidłowa budowa żuchwy. Może być także spowodowany otyłością, piciem alkoholu, paleniem papierosów.
Objawy centralnego bezdechu sennego (CBS) są podobne jak przy OBS jednak inne jest jego podłoże. Podczas CBS zatrzymanie oddychania wynika z przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych i jest zwykle konsekwencją chorób związanych z niewydolnością serca lub chorób układu nerwowego.
Jak zdiagnozować bezdech?
Diagnostyka bezdechu sennego bywa trudna. Objawy choroby są nierzadko bagatelizowane, a postawienie odpowiedniej diagnozy dodatkowo utrudnia fakt, że odczuwa je tylko co piąty chory. Część pacjentów przez dłuższy czas nie zostaje więc zdiagnozowana i objęta opieką m.in. z uwagi na skryty przebieg choroby. Mimo to bezdech senny jest coraz częściej diagnozowany przez lekarzy.
Pacjenta z podejrzeniem bezdechu kieruje się na badanie polisomnograficzne, do poradni laryngologicznej lub poradni zajmującej się zaburzeniami snu. Badanie przeprowadza się podczas snu pacjenta. W trakcie nocy urządzenie wykrywające bezdech monitoruje parametry fizjologiczne i ocenia m.in. przepływ powietrza do płuc.
Czy bezdech senny jest niebezpieczny?
Nieleczony bezdech senny może mieć niebezpieczne dla zdrowia i życia skutki. Badania kliniczne wykazały bowiem związek między występowaniem bezdechu a takimi schorzeniami jak nadciśnienie, choroby serca, atak serca czy udar.
W przypadku podjęcia odpowiedniego leczenia, np. zabiegu laryngologicznego czy stosowania specjalnych urządzeń na bezdech, sen pacjenta wraca jednak do normy. Dzięki temu organizm może właściwie się regenerować, a komórki i organy – dotleniać. Sprawdź sposoby leczenia bezdechu: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/leczenie-bezdechu-sennego/terapia-bezdechu