Kabiny typu walk-in to rozwiązanie, które już od pewnego czasu święci triumfy w aranżacji nowoczesnych łazienek i wypiera klasyczne prysznice z brodzikiem. Chciałbyś zastosować ją w swoim domu? Najpierw sprawdź, czy na pewno wiesz, z czym wiąże się jej montaż!

Kabina walk-in – czyli jaka?

Czym właściwie są kabiny zwane walk-in? To modele, które posiadają zaledwie minimalny, 2-centymetrowy brodzik lub są wręcz niego pozbawione. Jak w takiej sytuacji odprowadza się wodę z kąpieli? W posadzce znajduje się zintegrowany odpływ liniowy, a dzięki podłodze wyprofilowanej z delikatnym spadkiem woda sama do niego spływa. Nie musisz więc martwić się tym, że będzie się zbierać w kałuże, a posadzka łazienkowa będzie zawsze mokra. Woda nie będzie się też rozchlapywać na boki – od tego są w końcu ścianki, a ewentualne, drobne zacieki i tak spłyną do odpływu liniowego.

Zalety kabiny typu walk-in

Co możesz zyskać, decydując się na montaż kabiny prysznicowej typu walk-in?

– brak wysokiego brodzika sprawia, że korzystanie z kabiny jest bardziej komfortowe, szczególnie dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się,

– tego rodzaju kabiny należą do najmniej awaryjnych – nie mają rolek ani zawiasów, które mogłyby się zużyć,

– łatwo utrzymać ją w czystości – zamiast uporczywego szorowania brodzika, po prostu zetrzesz podłogę mopem,

– nie musisz martwić się bakteriami, które gromadzą się w zakamarkach brodzika. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardziej higieniczna,

– kabina walk-in świetnie sprawdzi się nawet w niewielkiej łazience – przezroczyste ścianki bez brodzika sprawiają wrażenie lekkości, które oddziałuje na całe wnętrze i optycznie je powiększa,

– rozwiązanie to hołduje minimalistycznym aranżacjom. Stosując je, możesz np. podkreślić dekoracyjną mozaikę na ścianie, nie martwiąc się tym, że brodzik ją zakryje.

O czym pamiętać, montując ją w łazience?

Kabina prysznicowa typu walk-in ma jedną zasadniczą wadę: jej otwarta forma sprawia, że trudno o utrzymanie w niej ciepła. Dlatego tak ważną kwestię stanowi zadbanie o to, by w pomieszczeniu panowała optymalna temperatura – powinieneś więc dobrze wybrać grzejniki łazienkowe.

Jeśli zdecydowałeś się na model pozbawiony brodzika i wyposażony jedynie w odpływ liniowy, powinieneś pamiętać o jego częstym czyszczeniu. Element ten szybko się zatyka, a wtedy nie zbiera wody tak jak należy – w efekcie woda może się rozlać po całej posadzce łazienkowej, także poza strefą prysznicową.

W tak zorganizowanej strefie prysznicowej może wystąpić jeszcze jedna trudność, a mianowicie nadmierna kondensacja pary wodnej. Kabina jest przecież otwarta na całe wnętrze, dlatego też para nie zostaje w niej, lecz rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Takie warunki są wręcz idealne do rozwoju pleśni i grzybów – warto więc zabezpieczyć przed tym łazienkę. Konieczne staje się tu dobre rozplanowanie systemu wentylacyjnego, który skutecznie odprowadzi nagromadzoną podczas kąpieli parę na zewnątrz.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ