soki warzywne

Według Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców, które zostały zrealizowane w roku 2019, wynika, że około 75 proc. Polek i Polaków nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać, a około 30 proc. spośród nich nie wie, ile powinno się spożywać roślin, choć uważa, że spożywa ich tyle, ile trzeba.

Dieta mięsna czy warzywna?

Przez dekady, a być może i przez stulecia, uważało się, że jedzenie mięsa jest zdrowe. Nic bardziej mylnego. Według najnowszych rekomendacji dietetycznych wskazane jest, aby spożywać mięso maksymalnie raz, najwyżej dwa razy w tygodniu, i to w ilości mieszczącej się w przedziale 350 – 500 gramów. Nie zaleca się całkowitego wyeliminowania produktów mięsnych czy odzwierzęcych, ze względu na potrzebną człowiekowi witaminę B12, która występuje tylko i wyłącznie w tego typu jedzeniu.

Natomiast nie ma żadnych norm ograniczających spożywanie warzyw oraz ich przetworów, takich jak chociażby soki warzywne.

Czym właściwie jest sok warzywny?

Sok to w potocznym, jak i naukowym żargonie, określenie sposobu bezpośredniej ekstrakcji naturalnego produktu roślinnego. W przypadku soku mamy do czynienia z tłoczeniem czy wyciskaniem, które może odbywać się w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, aptekach, jak i zwyczajnie — w domowych warunkach.

W masowej produkcji przemysłowej soki warzywne są stabilizowane alkoholem lub pasteryzowane.

Na co zwrócić uwagę kupując sok warzywny?

Najlepsze soki warzywne to jednak te naturalne, niepoddawane procesom fizycznej czy chemicznej stabilizacji. Z reguły mają wówczas krótszy termin ważności, ale jednocześnie są esencja zdrowej, warzywnej diety.

Dobry sok warzywny to taki, który powstał z dobrej jakości, niezanieczyszczonych warzyw, i który wytwarzany jest według starodawnych, sprawdzonych receptur.

Wartościowe naturalne soki warzywne to również takie, przy których produkcji użyto należytą ilość surowca warzywnego. A więc aby otrzymać pół litra soku z buraków, potrzeba do tego wykorzystać co najmniej 3 kilogramy tego warzywa.

Jakie soki warzywne warto regularnie spożywać?

Co do zasady powinno się spożywać warzywa, które rosną w naszej szerokości geograficznej, i które towarzyszą nam od stuleci. Najlepiej pić właśnie naturalne soki z warzyw, które wcześniej zostały poddane kiszeniu, a więc procesowi fermentacji. Dzięki temu wytworzą się bakterie probiotyczne, które uchronią nas przed różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi. Do tego typu soków należą te z buraków, selerów, czy kapusty. Warto, aby miały w swoim skaldzie czosnek, ziele angielskie, lub inne zioła i przyprawy, które cechują się działaniem prebiotycznym, a więc służą jako pokarm dla bakterii probiotycznych.

Soki warzywne z polskich warzyw to też bogate źródło witamin — C, A, E, czy z rodziny B. Pomagają one w codziennym funkcjonowaniu organizmu, mają też działanie antyoksydacyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ