Drewno to najstarszy materiał konstrukcyjny. Jego zastosowanie także dzisiaj jest bardzo szerokie. Jest naturalne i piękne. Ma jednak jedną wadę: bardzo szybko ulega zniszczeniu. Wymaga więc odpowiedniego zabezpieczenia zarówno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak też przed owadami, grzybami i pleśnią. Dzięki temu drewniane konstrukcje i przedmioty dłużej będą trwałe i zachowają piękny wygląd. Do ochrony drewna przed szkodliwymi czynnikami wykorzystuje się impregnat do drewna.
Dlaczego trzeba impregnować drewno?
Pierwszym etapem zabezpieczania drewna przed szkodliwymi czynnikami jest jego impregnacja. Zastosowanie impregnatu do drewna jest koniecznie szczególnie w przypadku korzystania z miękkich, krajowych gatunków drewna: topoli, sosny, świerku. Te gatunki drewna są bardzo mało odporne na wilgoć, promieniowanie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne, rozwój pleśni czy grzybów. Na te niekorzystne czynniki bardziej odporne są twarde gatunki drewna (na przykład dąb) krajowego i egzotycznego. Ale je także należy impregnować, aby chronić je przed szkodnikami.
Jak działa impregnat do drewna?
Na rynku dostępne są impregnaty przeznaczone do stosowania na zewnątrz i wewnątrz. Innego rodzaju impregnatu będziemy potrzebowali do zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami ogrodzenia lub drewnianego tarasu, a innego do zabezpieczenia drewnianej podłogi. Impregnaty do drewna można podzielić na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Te pierwsze nie wydzielają przykrych zapachów, są bardzo wydajne. Mogą być stosowane nawet na lekko wilgotne drewno. Zabezpieczają drewno przed szkodnikami, mikroorganizmami i wilgocią. Nie poleca się ich do zabezpieczania starego, mocno wysuszonego drewna. Impregnaty rozpuszczalnikowe chronią drewno nie tylko przed wilgocią, mikroorganizmami i szkodnikami, ale także przed działaniem promieni słonecznych. Oba rodzaje impregnatów wnikają bardzo głęboko w strukturę drewna. Mogą zawierać barwniki, mogą więc jednocześnie zmienić naturalną barwę drewna.
Czym sam impregnat wystarczy do zabezpieczenia drewna?
Drewno zabezpieczone impregnatem do drewna musimy zabezpieczyć jeszcze dodatkowo. Do wyboru mamy lakiery i oleje do drewna, woski, farby i lakierobejce. Rodzaj preparatu wybieramy w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Również te preparaty przeznaczone są do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków.
Pierwszy etap zabezpieczania drewna wymaga zastosowania impregnatu. Dzięki temu jest ono odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i czynniki biologiczne.