Perfumy, jak każdy wyrób kosmetyczny, mają swoją datę przydatności. Ten okres to zazwyczaj kilka lat, lecz zdarza się, że perfumy tracą swój aromat znacznie wcześniej.
Problem ten obejmuje zarówno zmysłowe i uwodzicielskie perfumy damskie, jak również orzeźwiające i eleganckie męskie zapachy. Dlaczego tak się dzieje i czy można zapobiec „psucia się” zapachu? O tym przeczytasz poniżej.
Jak na perfumy wpływają czynniki zewnętrzne?
Perfumy są bardzo czułe na skrajne temperatury. Zbyt wysoka temperatura przechowywania (powyżej 20°C), jak i zbyt niska (poniżej 10°C) mogą sprawić, że perfumy stracą swój zapach, lub rozwinie się on w nieprzyjemnym kierunku. Przeczy to krążącej w niektórych środowiskach opinii, że perfumy najlepiej jest przechowywać w lodówce. Nie – lodówka nie jest dobrym miejscem do trzymania zapachów, ponieważ jest w niej zbyt zimno. Osoby zajmujące się perfumiarstwem zawodowo przekonują, że najlepsza temperatura dla perfum to około 16-18°C. Istotne jest, aby nie narażać swojego ulubionego zapachu na gwałtowne zmiany temperatury. Co, oprócz skrajnych temperatur, negatywnie wpływa na zapach:
- ekspozycja na światło, pod którego wpływem cząsteczki zapachu zmieniają swoją strukturę, a co za tym idzie – zmienia się aromat,
- powietrze, dlatego trzeba pamiętać, aby perfumy, które nie są wyposażone w atomizer miały zawsze dobrze zakręconą buteleczkę,
- wilgoć, podobnie jest powietrze, może zepsuć aromat.
Dlaczego ważne jest właściwe przechowywanie perfum?
Nie tylko utrata zapachu (lub ewoluowanie w kierunku przykrego aromatu) to argumenty przemawiające za poprawnym przechowywaniem perfum i wód toaletowych. Wraz ze zmianą struktury cząsteczek, źle przechowywane zapachy, mogą zacząć uczulać. A chyba nikt nie chciałby dostać nieprzyjemnej wysypki po spryskaniu się swoimi ulubionymi perfumami, które – do tej pory – nie uczulały.
Gdzie trzymać perfumy?
Wcześniej wyjaśniliśmy, jakie czynniki źle wpływają na zapachy. W związku z tym, do przechowywania perfum nadają się miejsca z dala od światła, dość chłodne, lecz nie za zimne i nienarażone na działanie wilgoci. Dlatego nie sprawdzi się półka w łazience, parapet w pokoju dziennym i miejsce w pobliżu kaloryfera. Dobrym rozwiązaniem jest szafka z nieprzeszklonymi drzwiczkami.
Wiemy, że są osoby, które lubią dopsikiwać się ulubionym zapachem w ciągu dnia. Aby nie nosić perfum w torebce, a tym samym wystawiać je na zmiany temperatury, warto zaopatrzyć się w atomizer podróżny. Do tego niewielkiego opakowania można przepsikać kilka mililitrów perfum i zabierać ze sobą do pracy, szkoły czy do klubu. Prawdopodobnie zdążymy zużyć naszą odlewkę, zanim straci ona swój aromat.