Mieszkania z balkonem cieszą się dużą popularnością na rynku nieruchomości. Szerokie możliwości aranżacji balkonów sprawiają, że ta przestrzeń może pełnić w domu różne funkcje, od tych reprezentacyjnych aż do przechowawczych. Bez względu na to, jaką nada się funkcje balkonowi, należy jednak zadać o to, aby był od odpowiednio urządzony. Pozwoli to na właściwe zagospodarowanie przestrzeni i sprawia, że balkon będzie wyglądał estetycznie i schludnie. Zobacz jak urządzić balkon w bloku.
Balkony w blokach to zazwyczaj niewielkie przestrzenie, na których nie ma możliwości stworzenia rozbudowanych aranżacji. Jednak nawet ich nieduża powierzchnia sprawia, że stosując odpowiednie triki aranżacyjne, można na nim wygospodarować estetyczny kącik relaksu, jadalnię na świeżym powietrzu czy też funkcjonalne schowki i przechowanie. Coraz więcej osób decyduje się także przy urządzaniu balkonu na połączenie wszystkich tych trzej funkcji.
Aranżacja małego balkonu
Najwięcej problemów sprawia aranżacja małego balkonu. Tutaj liczy się każdy element i detal zastosowany podczas jego urządzania. Dlatego też na początku warto opracować plan aranżacji balkonu oraz wybrać jego styl. Możliwości jest wiele od balkonów utrzymanych w stylu nowoczesnym, przez niezwykle modne w stylu boho, aż do przestrzeni w stylu marynistyczny. Styl balkonu powinien wypływać z jego funkcji oraz być pochodną jego metrażu.
Meble na mały balkon w bloku
Kolejnym etap jest zakup odpowiednich mebli balkonowych. W przypadku małego balkonu najlepiej sprawdzą się te lekkie, o ażurowej konstrukcji oraz składane. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie mebli wielofunkcyjnych, które mogą służyć zarówno jako siedziska, jak i jako schowki. W celu zaoszczędzenia miejsca warto więc wybierać meble oraz dekoracje, które da się łatwo postawić lub powiesić na ścianie. W tym zakresie dekoratorzy polecają stoliki bez nóg czy składane stołki przyczepiane do ścian.
Rośliny na balkonie
Niemal żaden balkon nie może obyć się bez roślinności. Posiadacze małego balkonu w bloku powinni postawić na kwiaty i rośliny, które nie osiągają dużych rozmiarów. Najlepiej sprawdza się te wieszane na zewnętrznej strony balustrady lub też takie, które można hodować w wiszących osłonkach. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na wprowadzenie dużej ilości roślinności, bez obawy, że na balkon nie będzie się dało wejść. Osoby, kotnych ogrodnictwo nie jest ulubionym zajęciem, mogą pokusić się zastąpieniem żywych kwiatów foto osłonami i imitującymi krzewy, kwiaty czy rośliny.
Dekoracje balkonowe
Oprócz kwiatów na balkonie powinny znaleźć się również dekoracje. Jako dodatki można stosować różnego rodzaju tekstylia np. poduchy na krzesła czy oświetlenie balkonowe, które doda przestrzeni uroku i klimatu. Jako oświetlenie można wykorzystać lampiony, świece czy girlandy.
Materiały do wykończenia balkonu
Aranżując balkon, należy także pamięć o materiałach, które się zastosować do jego wykończenia. Na podłogi najlepiej położyć płytki ceramiczne, wodoodporne panele, kompozyty z tworzyw sztucznych lub sztuczną trawę. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż przesuwnych szyb, które pozwolą z małego balkon, stworzy swoistą oranżerię i korzystać z niego nawet w zimniejsze dni.