Obfite krwawienia to wbrew pozorom problem dotyczący wielu kobiet. Takie okresy powodują, że trudniej się funkcjonuje na co dzień, mogą też doprowadzić do osłabienia organizmu oraz innych problemów zdrowotnych. Czy można poradzić sobie jakoś z tym problemem? Właśnie o tym piszemy w niniejszym artykule.
Kiedy można mówić o obfitych okresach?
Wyznacznikami obfitego okresu są między innymi:
– skrzepy pojawiające się w wydzielinie;
– czas trwania dłuższy niż tydzień;
– silny ból towarzyszący miesiączce;
– częste zmiany tamponów lub podpasek – co dwie godziny przez kilka godzin;
– zawroty głowy w czasie krwawienia;
– silne krwawienie również w nocy.
Więcej na temat objawów obfitych okresów można przeczytać na stronie dotyczącej zdrowia intymnego kobiety – piramidazdrowiaintymnego.pl.
Co może być przyczyną obfitych okresów?
Do najczęstszych przyczyn obfitych okresów zalicza się przede wszystkim:
– zaburzenia krzepliwości krwi występujące przy chorobach ogólnoustrojowych;
– mięśniaki;
– problemy z tarczycą;
– nowotwory;
– polipy;
– korzystanie z wkładek domacicznych.
Warto pamiętać, że przy występowaniu obfitych okresów należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który dokładnie określi przyczynę tego problemu i zaleci odpowiednie działania, które pomogą unormować miesiączkowanie.
Jak można leczyć obfite miesiączki?
W przypadku obfitych krwawień swoje pierwsze kroki należy skierować do lekarza ginekologa. To on określa wstępnie przyczynę takiego stanu rzeczy. Jeżeli problem ma podłoże ginekologiczne, wdraża odpowiednie leczenie. W innym przypadku kieruje do lekarza rodzinnego lub konkretnego specjalisty, który będzie dalej diagnozował chorą. Przykładowo w razie problemów związanych z tarczycą, pacjentka kierowana jest do specjalisty endokrynologa.
Warto przy tym pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków, a nawet produktów żywieniowych czy napojów może zwiększyć obfitość krwawienia. Dlatego przed okresem i w jego trakcje warto unikać picia kawy, alkoholu i napojów gazowanych, a także nie przyjmować leków takich jak aspiryna, które mogą wpływać na rozrzedzenie krwi i zwiększyć intensywność krwawienia miesięcznego.