Filozofia życia w duchu minimalizmu zyskuje na coraz większej popularności. W pędzącym niemal na oślep świecie, coraz więcej ludzi dąży do tego, aby żyć spokojnie, prosto, szczęśliwie, bez otaczania się zbędnymi rzeczami. Jak więc żyć w zgodzie z zasadami minimalizmu? Podpowiadamy, jak się do nich stosować!
Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/w-duchu-minimalizmu-czyli-5-zasad-ktore-ulatwiaja-zycie/
Minimalizm w dbaniu o naturę
Minimalizm to nie tylko idea, która pomoże nam odmienić własne życie. Wesprze ona również nasze działania związane z ochroną przyrody i nadmiernie eksploatowanej przez setki lat natury. Ochrona środowiska przejawia się w różnych aspektach. Także takich jak zaprzestanie nadmiernego gromadzenia różnego rodzaju rzeczy – od ciuchów i butów po sprzęty elektroniczne czy zabawki dla dzieci. Im mniej dziś nabędziemy, tym większe szanse na to, że nie trzeba będzie tego później, gdy już znajdzie się na wysypisku śmieci, przetwarzać na inne materiały. Tym samym zmniejszamy również ilość odpadów i ograniczamy zanieczyszczenia.
Minimalizm i jego najważniejsze założenia
W napędzającym konsumpcjonizm świecie nie łatwo jednak być minimalistą. Jednak gdy zastosujemy w swoim życiu kilka prostych zasad, będą one pierwszym krokiem do prawdziwej zmiany. Ta z kolei będzie mieć wpływ na całe nasze życie. Ponadto jest spora szansa, że w nasze ślady pójdą też inni i dzięki temu razem będziemy wpływać na przyszłość naszego świata.
Potrzebujesz tylko tego, co naprawdę niezbędne
Rozejrzyj się dookoła siebie i zastanów, ile z tych rzeczy, które masz pod ręką, jest ci naprawdę potrzebnych. Skup się na tym, zastanów, bez czego możesz się obejść. Nie każemy Ci wyrzucać wszystkiego od razu. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu chwilę. Jeśli masz pod dostatkiem prezentów, które dostałeś kiedyś, nigdy ci się nie przydały, a trzymasz je tylko z sentymentu, może to czas na rozstanie z nimi? Jeśli z twojej szafy wręcz wypadają ciuchy i buty, a połowy z nich nigdy nawet nie założyłaś lub nie założyłeś, czas zrobić wśród nich porządki. Nie wyrzucaj wszystkiego, oddaj tym, którym przydadzą się bardziej.
Zastanów się nad tym, co jest dla ciebie najważniejsze
Może miłość? Przyjaźń? Relacje? Podróże? Aktywność fizyczna? Pomyśl o tym, co daje ci w życiu największe szczęście i uczyń to sednem twojego życia. Odpowiedź na takie pytanie pozwoli ci jeszcze lepiej ugruntować swoje życie i postępowanie. A szczęścia nie będziesz już szukać w zakupach czy innych konsumpcjonistycznych rozrywkach.
Pozwól uczuciom, aby tobą kierowały
W minimalizmie równie istotne jest to, aby zaglądać do swojego wnętrza, kierować się uczuciami, słuchać głosu serca. To ten nasz wewnętrzny głos pomoże nam również rozpoznać, co jest dla nas dobre, a co niekoniecznie. Także w kontekście podejścia do przedmiotów materialnych.
Stosując powyższe zasady, szybko zauważysz, jak zmienia się twoje życie. W centrum postawisz siebie i swoich najbliższych i zaczniesz czerpać z tego, co naprawdę przynosi ci radość i poczucie szczęścia.