karma dla kota

Właściwe żywienie zwierząt domowych sprawia, że mogą żyć one w zdrowiu i dobrej kondycji. Odpowiednio zbilansowana karma dla kota jest czymś niezbędnym w jego życiu. Im mniej przetworzona, tym lepiej dla samego zwierzęcia. Warto jednak wiedzieć, jakie cechy w kociej karmie są niezbędne.

Układ pokarmowy kota i jego potrzeby

O ile psy hodowane w domach zaczęły już odżywiać się wszystkimi składnikami diety ludzkiej, a przez to stały się lepiej dostosowane do pozyskiwania składników odżywczych na przykład z roślin, o tyle koty nadal są bezwzględnymi mięsożercami. Brzmi strasznie? W rzeczywistości oznacza to, że podstawą kociej diety powinny być składniki odzwierzęce, przede wszystkim w formie mięsa. Koty polujące zazwyczaj mają kontakt z produktami roślinnymi jedynie z żołądków i jelit swoich ofiar, w przypadku zwierząt domowych – myszy i drobnych ptaków. Tam produkty roślinne są już częściowo nadtrawione, co zwiększa ich dostępność biologiczną, a nie sprawia, że kot może z ich udziałem przeżyć w zdrowiu następne miesiące.

Z tego właśnie powodu karma dla kota powinna być przede wszystkim wysokobiałkowa, przy czym białko to musi pochodzić z produktów zwierzęcych. W karmach dla kotów istotna jest dostępność składników, a to właśnie aminokwasy białek zwierzęcych będą przez koci organizm najlepiej przyswajane. Wynika to między innymi z obecności w sokach trawiennych takich enzymów, które umożliwiają trawienie właśnie składników odzwierzęcych, a nie dają możliwości strawienia ziarna pszenicy czy ziemniaka.

Karma sucha czy mokra?

Tutaj, jak w przypadku wielu innych aspektów związanych z żywieniem, istotna jest sytuacja danego kota. Sucha karma dla kota jest zazwyczaj bardziej skondensowana, co oznacza, że porcja jest mniejsza niż karmy suchej. Różnica polega na braku wody w pokarmach w formie suchego granulatu oraz jej obecności w mokrej karmie. W związku z tym, że koty generalnie nie przepadają za piciem wody stojącej, wiele osób wybiera żywienie pokarmem mokrym, który dostarcza wody wraz z pożywieniem. Pozwala to utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, zwłaszcza że podstawą diety kota powinna być właśnie woda, a nie mleko, jak nadal uważa wielu właścicieli.

W niektórych przypadkach wskazane jest podawanie konkretnego typu karmy. Przykładowo, jedzenie mokrej karmy dla kotów bez zębów albo z zagojonymi obrażeniami w obrębie pyska będzie łatwiejsze. Pokarm nie wymaga takiego rozdrobnienia. Co więcej, mokre karmy są też mniej przetworzone, a sposób pakowania sprawia, że dłużej zachowują świeżość bez dodatków większej ilości konserwantów. Jednocześnie niektóre produkty specjalistyczne, podawane w formie dietoterapii, występują wyłącznie w formie karm suchych – wówczas należy je wybrać, kierując się zdrowiem kota jako priorytetem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ