W strzelectwie sportowych korzysta się z wielu różnych modeli łuków. Wśród nich dużą popularnością cieszy się zwłaszcza łuk bloczkowy. To, co w szczególności wyróżnia ten model to jego konstrukcja. Różni się ona nieco od konstrukcji łuku klasycznego. Jedna sama zasada działania jest taka sama. Siła napinania cięciwy jest w łuku bloczkowym odprowadzana na bloczki. Dzięki takiemu rozwiązaniu w celu wypuszczenia strzały nie trzeba stosować zbyt dużej siły. Wybierając konkretny model łuku bloczkowego, pamiętać trzeba, aby zawsze był od dopasowany do wzrostu strzelca.
Jak działa łuk bloczkowy?
Cechą charakterystyczną łuku bloczkowego jest jego konstrukcja. Kluczowym jej elementem jest majdan, czyli uchwyt. Zwykle jest on wykonywany z polimerów bądź z aluminium. W odróżnieniu od łuków klasycznych, w łukach bloczkowych ramiona są znacznie krótsze. Są one jednak znacznie sztywniejsze. Gwarantuje to bardzo dużą moc naciągu. Mówiąc o konstrukcji łuków bloczkowych, nie można zapomnieć o samych bloczkach. Są to metalowe talerze, przez które przebiegają kable cięciwy. W momencie, w którym cięciwa zostaje naciągnięta, bloczki obracają się na osiach. Warto podkreślić, że wyróżnić można kilka rodzajów łuków bloczkowych. Różnią się one przede wszystkim długością ramion.
Jak dobrać łuk bloczkowy?
Przy wyborze konkretnego łuku bloczkowego pod uwagę wziąć należy kilka elementów. Jednym z ważniejszych jest efekt odpuszczania. Dostępne na rynku łuki bloczkowe różnią się od siebie pod tym względem. Niezależnie od tego, czy wybierze się łuk z efektem odpuszczania na poziomie 20, 30 czy 50%, to koniecznie pamiętać trzeba o tym, aby łuk dopasowany był do wzrostu strzelca. W tym celu wykonać należy proste obliczenia. Najpierw wzrost przeliczyć należy na milimetry. Np. wzrost 1,75 cm to 1750 mm. Następnie wartość ta musi być podzielona przez 2,5. W tym przypadku będzie to 700. Oznacza to, że strzelec o wzroście 175 cm wybrać powinien łuk bloczkowy o długości najbardziej zbliżonej do 700 mm.
Jaki łuk bloczkowy dla początkującego strzelca?
Osoba początkująca postawić powinna na łuk o nieco słabszym i regulowanym naciągu. Dzięki temu, osobie zaczynającej dopiero swoją przygodę ze strzelectwem sportowym, znacznie łatwiej będzie oswoić się ze sposobem działania łuku bloczkowego. Taki łuk nie wymaga także użycia zbyt dużej siły, co w przypadku osoby początkującej również ma znaczenie. Poza tym ważne jest, aby konkretny model łuku odpowiadał na indywidualne potrzeby i oczekiwania. Wówczas strzelanie z niego będzie przyjemnością.