Nasada kominowa to element montowany na szczycie komina. Jego zadaniem jest usprawnienie wentylacji grawitacyjnej i ochronna przewodu kominowego przed osłabieniem ciągu. Czy jednak obecność nasady kominowej zawsze jest uzasadniona?

Rola nasady kominowej

W budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną prawidłowy ciąg w kominie odrywa niezwykle ważną rolę. W dużej mierze odpowiada on za prawidłowe działanie urządzeń grzewczych i pozwala na sprawne odprowadzanie zużytego powietrza. W niektórych wypadkach w kominie może jednak dochodzić do zjawiska ciągu wstecznego, który jest przyczyną cofania się spalin. Zakłócenia ciągu mogą być również spowodowane nieodpowiednią konstrukcją przewodów spalinowych lub dymowych.

Nasady kominowe pozwalają na wzmocnienie ciągu, ale również zabezpieczają komin przed powstaniem ciągu wstecznego – należy jednak pamiętać, że nie spełnią swojego zadania, jeśli do pomieszczenie nie napływa świeże powietrze (np. w wyniku zbyt szczelnych okien). Dodatkowo stanowią także zabezpieczenie przed dostawaniem się do przewodów opadów atmosferycznych. Skutecznie uniemożliwiają również ptakom zakładanie w kominach gniazd.

Gdzie i kiedy należy stosować nasady kominowe?

Konieczność zastosowania nasad kominowych regulowana jest w Rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. „W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.” Zgodnie z zawartymi w niej informacjami, nasady kominowe należy montować na przewodach dymowych i spalinowych w budynkach zlokalizowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem (w pasie nadmorskim oraz wzdłuż granicy południowej).

Jak można przeczytać w tym samym rozporządzeniu, nasady należy stosować także wszędzie tam, gdzie wymagają tego lokalne warunki topograficzne, czyli m.in. na obszarach występowania silnych i zmiennych wiatrów czy na kominach o małym przekroju i długości.

Gdzie nie trzeba stosować nasad?

Nie w każdych warunkach zastosowanie nasady kominowej będzie konieczne. Tam, gdzie nie występują problemy z ciągiem, daszek nie jest potrzebny. Podobnie, jeśli w budynku znajduje się wentylacja mechaniczna, a odprowadzanie spalin wymuszone jest działaniem wentylatora.

Ponadto zastosowania nasad kominowych nie jest polecane w sytuacji, gdy do ogrzewania wykorzystywany jest ekogroszek. Wytwarzane podczas jego spalania opary mogą działać destrukcyjnie na daszki, wymuszając potrzebę ich częstego zmieniania.

Rodzaje nasad kominowych

N rynku znajdziemy wiele rodzajów nasad kominowych, które przeznaczone są do montażu na wybranych rodzajach przewodów – ich wybór należy więc dopasować do konkretnego zastosowania i jest to najważniejsze kryterium, jakim należy kierować się podczas zakupu. Funkcjonalny daszek kominowy może być stały, obrotowy bądź samonastawny. Do wyboru mamy też modele odmienne pod kątem wydajności oraz kształtu. Montaż elementu nie jest trudny, jednak ponieważ wiąże się z pracą na wysokości, najlepiej powierzyć go wykwalifikowanej osobie. Należy też pamiętać, że nasada kominowa jest częścią komina i dlatego wymaga okresowego przeglądu kominiarskiego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ