Dawno minęły czasy zatrudnienia w jednym zakładzie pracy przez całe życie. Zmiany pracy stają się coraz bardziej powszechne. Ludzie stale poszukują nowych, lepszych miejsc pracy. Mimo wszystko jednak pytania dotyczące zmian pracy często są powodem stresu kandydatów. Warto zatem poznać metody, które są pomocne w takich okolicznościach. Dobrze jest wiedzieć czego w żadnym wypadku nie powinno się robić!
Dlaczego chcesz zmienić swoją obecną pracę? Trzeba zawsze znać poprawną odpowiedź na to pytanie, nawet jeżeli chodzi o zmianę stanowiska lub działu w tej samej firmie. Zawsze temu towarzyszą osobiste cele, które związane są z chęcią rozwoju, zmianą środowiska pracy, a także dotyczą większego wynagrodzenia. Jeśli możesz sformułować to jak najbardziej pozytywnie, jak to tylko możliwe, to możesz wiele zyskać. Zawsze trzeba spojrzeć w przyszłość: Co jest takiego fascynującego w nowej pracy i jakie cele temu towarzyszą?
Korzystna reklama swojej osoby
Jedno nieprzemyślane zdanie może zepsuć każdą do tej pory udaną rozmowę kwalifikacyjną. Zasadniczo specjaliści działu kadr szukają kandydatów, którzy wcześniej realizowali zakres obowiązków związanych z ogłoszeniem o pracę, dzięki czemu mają pewność, że osoba posiada umiejętności niezbędne do realizowania tych obowiązków. Zmiana pracy może oznaczać większe wynagrodzenie, ale nie zawsze jest to regułą. Zawsze aktualne oferty pracy znajdują się w tym serwisie. Każdy, kto argumentuje swoją chęć zmiany pracy tylko tematem wyższych zarobków może jej nie otrzymać, gdyż pracodawcy przede wszystkim stawiają na osoby, które pasjonują się pracą lub są zmotywowane do jej dobrego wykonywania. W każdej pracy bywają dobre, a czasem złe dni. Nie wszystkie zadania bywają ekscytujące. Jeżeli szukasz nowej pracy, aby uciec od monotonii, to równie dobrze możesz być niezadowolony z nowej pracy. Jeżeli jesteś zainteresowany zmianą pracy, to możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w polecanym artykule.
Właściwa argumentacja
W liście motywacyjnym czytelne argumenty dotyczące zmiany pracy powinny być właściwie sformułowane. Pracodawcy nie chcą czytać długich uzasadnień. Za to interesują ich powody, dla których wybrałeś właśnie to stanowisko, a także jakie umiejętności i kompetencje, które chcesz wykorzystać w nowym miejscu. Wpływ liczby zmian pracy na szanse zatrudnienia zależy również od doświadczenia zawodowego. Częste zmiany pracy przez kilka lat na początku kariery zawodowej dotyczą orientowania się na rynku pracy. Ważne jest w tym przypadku przekonanie nowego pracodawcy o tym, że zmiana pracy nie jest kolejnym przystankiem na chwilę. Pracodawcy także chcą wiedzieć, na czym stoją w przypadku podpisania umowy o pracę. Jeżeli chcesz zmienić pracę, to musisz dowiedzieć się jak to najlepiej zrobić i na co zwrócić uwagę. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu zamieszczonego w serwisie „Co za dzień”.
Zmiany bywają normą
W niektórych branżach kreatywnych częste zmiany pracy są powszechne. Przy realizacji wielu projektów, w pracy sezonowej lub w branży start-up’ów jest to sytuacja normalna. Specjaliści z innych firm konkurencyjnych również mogą to wykorzystać. Eksperci sugerują otwartość podczas odpowiadania na pytania o zmianę pracy. Trzeba dobrze wyjaśnić, czego nauczyliśmy się na różnych etapach życia zawodowego i co może być przydatne dla nowego pracodawcy. Nawet jeśli nie rozwiejemy wszystkich jego obaw, to zawsze prezentujemy przed swoim potencjalnym pracodawcą uczciwą osobę z bagażem zawodowych doświadczeń. Po prostu, kluczowe jest nie tylko to, co mówimy, ale także to, jak i do kogo to mówimy. Połączenie talentu komunikacyjnego i dobre dokumenty aplikacyjne wnioskodawcy zawsze robią wrażenie na wielu potencjalnych szefach – a to skłania ich do zatrudnienia danej osoby.