Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki jest bez wątpienia najbardziej symbolicznym i najlepiej rozpoznawalnym budynkiem w całej stolicy. Doczekał się nawet swojego miejsca w kulturze, dzięki piosence „Człowiek z liściem”. Jednak, czy wiedząc o jego istnieniu, wiemy jednocześnie, co się w nim obecnie mieści? Jeśli nie, warto poszerzyć swoją wiedzę i skorzystać z tego, co oferuje.

Boje o Pałac Kultury

Pierwsze, o czym warto wspomnieć, to toczący się w stolicy od wielu lat bój o Pałac Kultury. Wśród polityków, działaczy i zwykłych mieszkańców opinie są wyraźnie podzielone i znaleźć wśród nich można zarówno zwolenników, jak i przeciwników jego istnienia.

Pierwsi argumentują, iż Pałac Kultury wpisał się już w obraz stolicy i stanowi jeden z kilku jej symboli. Bez niego miasto nie byłoby takie samo, zauważają, a co więcej, wyburzanie go tylko dla zasady wydaje się zwykłym marnotrawstwem środków, które można przeznaczyć na inne cele. Nie bez znaczenia jest też dla nich fakt, iż Pałac doskonale spełnia swoją funkcję, mieszcząc w swoich salach wiele instytucji związanych z kulturą, sztuką czy edukacją.

Z kolei przeciwnicy utrzymują, iż stanowi on może i symbol, ale komunistycznej dominacji ZSRR nad Polską. Nie utożsamiają go z miejscem, jakim jest obecnie, a jedynie podkreślają jego pochodzenie. Co równie istotne, zauważają oni, iż w celu wybudowania Pałacu Kultury została w znaczący sposób zmieniona architektura całego centrum miasta, w tym zniknęło kilka fragmentów ulic. Przeciwnicy nie zawahaliby się rozebrać go, a na jego miejscu postawić coś nowego, co mogłoby pomieścić w sobie wszystkie instytucje, a do tego bardziej ozdobić tę reprezentacyjną część miasta. Pytanie, czy taka inwestycja ma sens, pozostawiamy do rozważenia czytelników.

Takie i podobne dylematy nie raz pojawiają się w stolicy. O wielu z nich pisze Kurier Warszawski, który postawił sobie za cel prezentację zarówno dawnego, stołecznego życia, jak i jego codziennych problemów z czasów nam współczesnych. To tam historia, kultura i problemy, również te polityczne, przeplatają się, pokazując, jaka jest Warszawa.

Co na przykład można znaleźć w Pałacu Kultury i Nauki?

Z Pałacem Kultury i Nauki związanych jest wiele instytucji kulturalnych, między innymi teatry: 6. Piętro, Lalka i Studio. Można w nich obejrzeć najnowsze dzieła dramaturgów, a także nowe adaptacje bardziej klasycznych dzieł. Na szczególną uwagę zasłużyć może sobie Teatr Lalka, który organizuje spektakle specjalnie dla dzieci.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Narodowe Muzeum Techniki, w którym prezentowane są interesujące przykłady dawnych rozwiązań technicznych. Dla wielu młodych zwiedzających może to być jedyna okazja, by zobaczyć niektóre z nich, gdyż już dawno wyszły z użytku.

W salach Pałacu odbywają się także różnorodne eventy i mieszczą wystawy stałe oraz czasowe. Obecnie każdy, kto nie ma arachnofobii, powinien skorzystać z możliwości obejrzenia niezwykłych okazów pająków i skorpionów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ