Budowa domu do stanu deweloperskiego to pikuś w porównaniu z kolejnymi etapami prac. Nie bez przyczyny określa się to jako wykończeniówkę. Nie ma jednak, co marnować czasu na lamentowanie, ponieważ masa zajęć przed nami. Podstawą każdego pomieszczenia jest podłoga. To tak naprawdę ona nadaje charakter danej przestrzeni i określa całą resztę.
Niedopasowanie jej do reszty wystroju, często prowadzi do powstania aranżacyjnych potworków. Na rynku jest jednak tak duży wybór produktów, że czasami nie możliwym jest zdecydowanie się na jedną rzecz. Z tego właśnie powodu przyjrzymy się często mylonym między sobą rodzajom paneli: winylowym oraz laminowanym.
Surowiec, czyli co w nich siedzi
Tutaj pewnie nie będzie większego zaskoczenia, ale spora grupa podłóg tworzona jest teraz z materiałów sztucznych. Panele winylowe wykonuje się z polichlorku winylu, które się do nich zalicza. Za to podłogi laminowane, to prawie w stu procentach wyroby drewniane. I to zasadnicza różnica pomiędzy nimi. Jeśli zależy nam na drewnie, nie ma jakichkolwiek przesłanek, aby wybrać te pierwsze.
Oczywiście jeśli chodzi o ich wpływ na nas czy otoczenie. Dość często słyszy się, że sztuczne to niedobre, gorsze. Niekoniecznie, ale o tym szerzej powiemy w kolejnych akapitach. Warto jeszcze dodać, że panele laminowane pokrywane są żywicą, naturalną bądź sztuczną, co pozwala je odpowiednio utrwalić, a także ochronić choćby przed deformowaniem na skutek mycia.
Gdzie można je stosować?
Zasadniczo nie ma wyznaczonych ram, czyli konkretnych rodzai pomieszczeń, w których wolno nam stosować dane rodzaje podłóg. Jeśli mamy ochotę możemy panele winylowe założyć w łazience, co na pewno byłoby ciekawym przełamaniem dla stereotypowych kafelków. Jeśli bliżej spojrzymy na cechy danych podłóg, można dojść jednak do pewnych wniosków, które wyznaczą nam jednak pewne klamry. Panele laminowane są trudniejsze w montażu, przez co nie nadają się na szybki remont.
To się po prostu nie uda. Potrzeba czasu na to, aby odpowiednio je ułożyć oraz zabezpieczyć. Drewno niestety chłonie wodę, więc trzeba zadbać o to, aby nie dostała się ona pod warstwę laminatu. Panele winylowe są pod tym względem dużo wygodniejsze, ponieważ ich montaż nie jest pracochłonny. Można je swobodnie przyklejać do podłóg albo korzystać specjalnych klipsów. Są one w pełni niewidoczne, a znacząco przyśpieszają prace. Co więcej, podłoga dzięki ich zastosowaniu staje się bardziej stabilna.
Dodatkowe atuty?
Największa zaletą paneli laminowanych jest ich niepowtarzalny wygląd. Nie ma wszak dwóch takich samych drzew, a więc i desek. Można śmiało powiedzieć, że to rozwiązanie ma w sobie pewną intymność, ponieważ nikt na świecie nie będzie miał identycznego kawałka podłogi. Panele winylowe za to mogą być dodatkowo wzmacniane przy pomocy włókna szklanego, które kilkukrotnie zwiększa ich wytrzymałość.
Jest to bardzo dobra wiadomość dla rodziców z dziećmi, ponieważ nie muszą się oni martwić, że ich pociechy wgniotą tworzywo sztuczne. Warto też dodać, że różnorodność tego rodzaju podłóg jest wręcz nieograniczona, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Kwestie finansowe
Remonty są bezpośrednio związane z kosztami i nie ma powodów, aby temu zaprzeczać. Panele winylowe są zazwyczaj kilkukrotnie tańsze od tych drewnianych. Jeśli nie chcemy wydawać góry pieniędzy na ten jeden element pomieszczenia, naprawdę nie ma powodów do wyrzutów sumienia. Tworzywo sztuczne również będzie nam służyć przez długie lata. Jeśli chodzi o podłogi laminowane, ich cena związana jest nie tylko z ceną drewna, ale kosztami produkcyjnymi. Odpowiednie oszlifowanie paneli po prostu jest stosunkowo drogie.
Podsumowując, istnieje wiele różnić pomiędzy tymi dwoma rodzajami podłóg. Pierwsze już pojawiało się przy samym sposobie ich powstawania. Oba jednak rodzaje sprawdzą się zarówno w domach, jak i biurach, dlatego wybór powinien być wyłącznie oparty o nasze preferencje oraz możliwości finansowe. Niestety, wysokiej jakości produkty w obu grupach będą kosztować swoje, niezależnie czy wybierzemy panele winylowe czy laminowane.