Ubytek słuchu związany z wiekiem powoduje wiele problemów. Słabe rozumienie ze słuchu prowadzi do zmniejszenia ogólnej aktywności, izolacji społecznej i zwiększonego ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Poczucie niższości może prowadzić do depresji. Niemożność słyszenia i rozumienia mowy innych osób może prowadzić do trudności w porozumiewaniu się z bliskimi, którzy muszą podnosić głos lub tolerować „krzyki” w telewizji.
Aparaty słuchowe Warszawa
Najłatwiejsze w użyciu, najbardziej niezawodne i niedrogie modele. Można je nosić w kieszeni lub na pasku, są odpowiednie dla osób starszych z zaburzeniami wzroku i zaburzeniami neurologicznymi z upośledzoną koordynacją ruchową i drobną motoryką. Wadą urządzeń kieszonkowych jest ich wygląd. Osoba, która prowadzi aktywny tryb życia i często się komunikuje, może niechętnie używać zbyt dużego modelu, którego nie można ukryć przed wzrokiem. Klasyczne, niewielkich rozmiarów aparaty z obudową zauszną i elementem wewnątrzusznym.
Niedosłuch odbiorczy
Wygodne, kompaktowe i dyskretne modele różnią się głębokością dopasowania – pierwsze umieszczane są w kanale słuchowym lub częściowo w muszli, drugie umieszczane są w kanale słuchowym. Dopasowany kształt zapewnia pewne trzymanie. Moc ta kompensuje przeciętny ubytek słuchu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność indywidualnego wycisku. Nie jest możliwy zakup takich aparatów słuchowych bez lekarza. Drugą wadą są przeciwwskazania w obecności przewlekłego zapalenia ucha środkowego, perforacji błony bębenkowej i zaburzeń ruchowych. Osobie starszej trudno jest dbać o aparat i prawidłowo umieścić go w uchu. Ta cecha aparatu słuchowego nie jest drugorzędna, jeśli chodzi o komfort i zdrowie Twojego bliskiego.
Aparaty analogowe są konstrukcyjnie proste, tanie i dostępne w wersji ręcznej lub zausznej. Zapewniają one jednak niską jakość dźwięku, nie czynią mowy wyraźną i wzmacniają hałas. Ten ostatni czynnik może być irytujący i przyprawiać o ból głowy. Modele cyfrowe wzmacniają sygnały selektywnie, automatycznie dostosowując się do sytuacji i regulując indywidualnie. Aparaty te podkreślają mowę, ale łagodzą, tłumią i wygłuszają głośne, ostre lub gwiżdżące dźwięki i są dostępne we wszystkich wersjach – kieszonkowej, zausznej, wewnątrzusznej i wewnątrzkanałowej.
Serwis aparatów słuchowych
Słaby wzrok, ogólne warunki zdrowotne i zaawansowany wiek są powodami, dla których warto preferować praktyczność i prostotę automatycznego sterowania. Osoby starsze mogą mieć trudności z ręczną regulacją głośności, codzienną konserwacją i ostrożną obsługą. Mogą też zapomnieć o wymianie baterii na czas – lepiej wybrać urządzenie, które wytrzyma jak najdłużej na jednym ładowaniu.