Wanna to jeden z najistotniejszych elementów łazienki. Korzystamy z niej na co dzień nie tylko w celach higienicznych. Służy nam ona również wtedy, gdy chcemy się odprężyć i zażyć trochę komfortu. W niektórych mieszkaniach musi wystarczyć wanna pod postacią głębszego brodziku prysznicowego, w innych znajdzie się miejsce dla dużej wanny z hydromasażem. Wybór dostępnych na rynku modeli jest bardzo bogaty i oferuje zarówno wanny różniące się kształtem, jak i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Przedstawiamy różne ich rodzaje i podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Wanny i ich kształty

Na rynku pojawiają się wanny o różnych kształtach, wymiarach i pojemnościach. Zależnie od potrzeb możemy zdecydować się na wannę narożną, prostokątną, owalną czy okrągłą.

Wanna narożna może przyjąć kształt trójkąta, pięciokąta czy sześciokąta i występować w wersji symetrycznej lub asymetrycznej. Montuje się ją w rogu łazienki.

Wanna prostokątna przyjmuje wymiary od 120 do 200 centymetrów długości i od 70 do 100 centymetrów szerokości. Czasem wanna zwęża się w części przeznaczonej na nogi, co pomaga zaoszczędzić wodę.

Wanna owalna przeznaczona jest zazwyczaj do montażu w podłodze, na przykład w centralnym miejscu łazienki. Można jednak zainstalować ją też przy ścianie czy w rogu. Najlepiej sprawdzi się w dużym pomieszczeniu.

Wanna okrągła ma podobne cechy i zastosowanie jak wanna owalna. Takie rozwiązanie przeznaczone jest zwłaszcza do luksusowych salonów kąpielowych.

Z czego wykonane są wanny?

Najczęściej wybieranymi wannami są te wykonane z akrylu. Cieszą się tak dużą popularnością, gdyż są odporne na zarysowania i działanie środków chemicznych. Cechują się lekkością, a także dobrą izolacją termiczną. Woda zebrana w wannie akrylowej długo pozostanie ciepła.

W większych łazienkach często montuje się wanny owalne wykonane z emaliowanego żeliwa. Podobnie jak akrylowe, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo długo utrzymują ciepło wody – choć puste są zimne w dotyku. Ich niewątpliwą wadą jest ciężar skutkujący problematycznym transportem. Taka wanna – często ozdobiona dekoracyjnymi elementami – może jednak służyć właścicielowi przez długie lata.

Na rynku są również dostępne emaliowane wanny stalowe oraz wanny ze sztucznego marmuru. Te pierwsze niewiele różnią się od żeliwnych – główną wadą w porównaniu z nimi jest szybkie stygnięcie wody. Te drugie natomiast to luksusowy wybór, odstraszający wyłącznie bardzo dużą wagą i wysoką ceną.

Rynek wanien oferuje bardzo szeroki wybór, dlatego każdy z łatwością wybierze coś pasującego do swojej łazienki. Wiele modeli wysokiej jakości wanien można znaleźć w sklepie Topsanit.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ