Mimo, iż wygląd trądziku niemowlęcego i młodzieńczego jest bardzo podobny, jednak ich etiologia jest różna.
Trądzik niemowlęcy
Trądzik niemowlęcy objawia się głównie obecnością zmian skórnych na ciele małego dziecka. Statystycznie występuje u 20% wszystkich niemowlaków. Jeśli wykwity pojawiają się zaraz po urodzeniu mówimy o trądziku noworodkowym, natomiast trądzik niemowlęcy rozpoznawany jest u dzieci między 3, a 16 miesiącem życia.
Wzrost poziomu androgenów w organizmie kobiety ciężarnej i przekazywanie ich dziecku przez łożysko, uznawane jest za główną przyczynę powstawania trądziku niemowlęcego. Hormony te niekiedy obecne są również w mleku kobiety karmiącej piersią. Konsekwencją wysokiego poziomu androgenów w organizmie niemowlęcia jest nadmierna produkcja łoju, który zatyka gruczoły potowe w wyniku czego powstają zmiany skórne.
Do innych, częstszych przyczyn powstawania trądziku niemowlęcego zalicza się:
- reakcję alergiczną na drożdże obecne na skórze dziecka,
- wpływ niektórych kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowlaka,
- nadmiar fluoru w pokarmie,
- przegrzewanie dziecka, które powoduje jego nadmierne pocenie się i tym samym pojawianie się wykwitów skórnych,
- zmiany na skórze niekiedy pojawiają się w wyniku zastosowania oleistych kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka,
- reakcję skóry na detergenty stosowane do prania ubranek dziecka.
Trądzik niemowlęcy, podczas stosowania prawidłowej higieny i pielęgnacji ciała dziecka, znika zazwyczaj po kilku tygodniach. Zlokalizowany jest on głównie w okolicy nosa, czoła oraz policzków. Ma formę m.in.: zamkniętych lub otwartych białych zaskórników, wykwitów, okrągłych, czerwonych wykwitów, krostek oraz torbieli wypełnionych ropą, po których zazwyczaj pozostają blizny.
Leczenie trądziku nie jest inwazyjne, ani trudne. Polega głównie na odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka. Jeśli zmiany skórne nie znikną do 6 miesięcy, warto udać się do dermatologa.
Do najważniejszych zasad pielęgnacji niemowlaka należą:
- używanie do kąpieli emolientów, delikatnych środków myjących lub innych produktów kosmetycznych o hypoalergicznym składzie,
- po kąpieli oraz karmieniu należy delikatnie wyczyścić i osuszyć twarz dziecka,
- kremowanie twarzy dziecka specyfikami specjalnie do tego przeznaczonymi,
- należy zwrócić uwagę na proszek do prania i płyn do płukania aby nie uczulał on skóry dziecka,
- łóżeczko dziecka nie powinno znajdować się blisko kaloryferów, by uniknąć jego przegrzania,
- nie należy wyciskać, bądź rozdrapywać zmian skórnych gdyż może dojść do nadkażenia ran.
Trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania, u dziewczynek między 14, a 17 rokiem życia, natomiast u chłopców między 16, a 19. W okresie dorastania dochodzi do tzw. burzy hormonów. Główną przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego jest jedna z form testosteronu, a dokładnie dihydrotestosteron (DHT). Rosnące w okresie dojrzewania gruczoły łojowe, nadmierna produkcja łoju oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych stanowią idealne warunki dla bytowania bakterii Propionibacterium acnes. Reakcja układu odpornościowego na obecność tej bakterii objawia się zmianami skórnymi, nazywanymi trądzikiem.
Zmiany skórne zlokalizowane są zazwyczaj na: twarzy, dekolcie, ramionach, plecach oraz pośladkach. Leczenie trądziku młodzieńczego polega na prawidłowej higienie skóry, a szczególnie miejsc objętych trądzikiem. Aby terapia była skuteczna, warto udać się do dermatologa w celu dobrania najbardziej optymalnych kosmetyków do danego typu skóry. W składzie takich produktów do pielęgnacji zawarte są substancje zmniejszające stan zapalny, łagodząc tym samym objawy. Jeśli trądzik nie reaguje na leczenie kosmetykami, może okazać się, iż konieczne będzie zastosowanie leczenia hormonalnego lub antybiotykoterapii.
Skóra trądzikowa jest zazwyczaj tłusta, jednak nie jest to regułą, gdyż z trądzikiem mogą zmagać się również osoby ze skórą suchą lub mieszaną. Kosmetyki, zwłaszcza do pielęgnacji skóry twarzy powinny być dobrane do typu cery.