Szkła kontaktowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zrezygnować z noszenia okularów oraz z jakiś względów nie chcą lub nie mogą poddać się operacji laserowej oczu. Soczewki nie ograniczają pola widzenia oraz pozwalają korygować wady wzroku, nawet w przypadku dużych rozbieżności wad pomiędzy jednym okiem, a drugim. Szkła kontaktowe miesięczne wymagają jednak codziennej pielęgnacji specjalnym płynem i przechowywania w pojemniku. Stosując soczewki, należy również ściśle przestrzegać zasad higieny.
Zalety soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe, np. Ultraflex, wykonane są z delikatnych hydrożelowych materiałów o dużej przepuszczalności tlenu. Ich lekka struktura powoduje, że są praktycznie niewyczuwalne na oku, przez co ich noszenie jest komfortowe przez cały dzień. Dzięki soczewkom miłośnicy sportów nie muszą rezygnować z uprawiania ulubionych aktywności. Szkła kontaktowe nie parują i nie brudzą się, a ryzyko, że wypadną z oka, jest minimalne. Soczewki jednodniowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji w płynie, ponieważ po całym dniu wyrzuca się je do kosza, by rano założyć nową parę. Zmniejsza to w znacznym stopniu ryzyko infekcji i dostania się do szkieł zanieczyszczeń czy osadzania się na ich powierzchni osadów, które mogą ograniczać widoczność. Soczewki kolorowe przeznaczone są do celów kosmetycznych i pozwalają na dowolną zmianę koloru oczu.
Wskazania do noszenia soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe zalecane są osobom, które czują się niekomfortowo w okularach lub z nie mogą skorzystać z laserowej operacji. Soczewki korekcyjne przeznaczone są do leczenia takich wad wzroku, jak: dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Szkła kontaktowe stosuje się również po zabiegach chirurgicznych oka i przeszczepach,a także w takich schorzeniach jak stożek rogówki.
Wady soczewek kontaktowych
Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek zawsze należy dokładnie umyć ręce w delikatnym mydle lub żelu. Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji w specjalnym płynie oraz przechowywania w pojemniku. Należy zwracać uwagę, czy szkła kontaktowe są całkowicie zanurzone w substancji, gdyż w przeciwnym wypadku, mogą pękać, co kwalifikuje je tylko do wyrzucenia. Płyny do soczewek mają określoną datę ważności i należy pilnować, aby preparat nie przeterminował się.
Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania
Soczewki kontaktowe pomimo braku ograniczeń wiekowych co do ich stosowania, nie mogą być używane przez każdego. Przeciwwskazaniami do noszenia szkieł są, między innymi: chroniczne zapalenie spojówek, zespół suchego oka, alergie, infekcje i podrażnienia oka, a także osłabienie organizmu, przyjmowanie niektórych leków czy brak czucia w rogówce. Soczewki kontaktowe nie są również zalecane dla osób, które pracują w nadmiernie zakurzonych lub zapylonych pomieszczeniach bądź bardzo suchych, co silnie wysusza oko oraz zwiększa ryzyko dostania się pyłów pod soczewkę i może skutkować podrażnieniem oka.