Echo serca, czyli elektrokardiografia, jest niezastąpionym badaniem w przypadku niewydolności niedokrwiennej serca, niewydolności metabolicznej czy zapalnej. Echokardiografy znajdują także zastosowanie w diagnostyce innych chorób mięśnia sercowego, a także chorobach osierdzia i wsierdzia. Jak przebiega badanie?
Echo – co wynik badania mówi o stanie serca?
Echokardiografia to nieinwazyjna technika diagnostyki obrazowej, w której wykorzystywane jest zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych od struktur serca i dużych naczyń.
Celem USG serca jest potwierdzenie lub wykluczenie wad serca oraz ocena jego wydolności krążeniowej. Sprzęt echokardiograficzny sprawdza się m.in. przy podejrzeniu wad serca, nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, chorobach układu krążenia, zapaleniu wsierdzia, mięśnia sercowego, przerostu mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca. Pozwala także ocenić kurczliwość w chorobie wieńcowej i innych chorobach serca oraz określić nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu dużych naczyń tętniczych i żylnych.
USG serca – jak przebiega badanie?
Przed badaniem pacjent rozbiera się do pasa, a następnie kładzie na plecach lub na lewym boku na leżance. Lekarz przykłada wtedy głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem by uzyskać właściwy obraz serca. Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut. Nie są niezbędne szczególne przygotowania do badania.
Rodzaje echokardiografii
Wykonuje się USG serca różnego typu. Istnieje m.in. echokardiografia przezklatkowa, przezprzełykowa, dopplerowska, obciążeniowa, śródoperacyjna i kontrastowa.
W echokardiografii przezprzełykowej używa się specjalnej sondy o średnicy ok. 1 cm, która emituje ultradźwięki i którą – z uwagi na bliskie sąsiedztwo przełyku z lewym przedsionkiem i lewą komorą serca – umieszcza się w przełyku. Echokardiografia obciążeniowa służy do oceny kurczliwości mięśnia serca w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na energię, zaś śródoperacyjna umożliwia bezpośrednie przyłożenie do mięśnia serca w trakcie zabiegu kardiochirurgicznego. W przypadku echokardiografii kontrastowej podaje się dożylnie specjalną substancję w celu poprawy rozdzielczości obrazu.
Dostępność badania
Cena za wykonanie USG serca jest różna w zależności od rodzaju badania, miejscowości, w której jest wykonywane i kliniki. Koszt echokardiografii może wynieść od 80 do nawet 400 zł. Wiele firm produkuje echokardiografy przenośne. Biorąc pod uwagę sam echokardiograf cena urządzenia wynosi zwykle ok. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdź przykładowy echokardiograf na stronie producenta: www.philips.pl/healthcare/bez-granic/echokardiograf-epiq