Kończąc szkołę średnią nastoletnia osoba powinna się zastanowić co dalej z edukacją. Możliwości jest bardzo wiele. Decyzja o dalszej edukacji może zaważyć nad całym życiem. Dlatego dobrze jest podjąć trafną decyzję. Każda osoba stająca przed takim wyborem powinna zadać sobie pytanie co lubi robić. Czego lubi się uczyć? Ułatwi to na sto procent proces wyboru dalszej ścieżki nauki, a co za tym idzie kariery zawodowej. Nie każdy z nas musi skończyć studia wyższe. Jeśli jesteśmy bardzo dobrzy w danej dziedzinie to możemy zostać w niej fachowcami. Pozwoli nam to godnie zarabiać i robić to, na czym się znamy najlepiej. Często jednak młody człowiek nie wie co chce robić w życiu. Wybory życiowe takie człowieka często nie są trafione. Po skończeniu studiów niestety nie znajduje pracy w zawodzie. Absolutnie nie jest to koniec świata. Tempo życia w dzisiejszym świecie wymaga od ludzi mobilności oraz gotowości na zmiany. To, że ktoś skończył dany kierunek nie zagwarantuje mu po nim pracy. Nie powinniśmy się bać przebranżowienia. Jeśli sytuacja tego wymaga to bez strachu zdecydujmy się na ten krok.
Skończyliśmy studia i co dalej. Powinniśmy wcześniej zadbać o odbycie praktyk i staży już na etapie studiowania. Pozwoli nam to połączyć teorie z praktyką. Często firmy proponują stażystą dalszą pracę już po skończeniu edukacji. Jeśli tak się nie stanie to powinniśmy szukać zatrudnienia na własną rękę. Pomocna może się okazać wyszukiwarka internetowa. Wpisujemy na przykład frazę: inżynieria środowiska praca. Wyników wyszukiwania będzie bardzo wiele. Pozostaje wysłanie podań na interesujące nam oferty. Powinniśmy zadbać o to by nasze CV spełniało przyjęte standardy. Ułatwi nam to dostanie się na rozmowę kwalifikacyjną. Już zaproszenie na taką rozmowę powinno nas cieszyć. Dzięki chodzeniu na takie rekrutacje człowiek nabierze wprawy i nie będzie się już tak stresował na kolejnych. Nie popadajmy w przygnębienie, jeśli nie dostaniemy pracy. Wyciągnijmy wnioski. Pozwoli nam to na nadrobienie braków w umiejętnościach oraz wiedzy. Dzisiejszy rynek pracy aż pęka od interesujących ofert. Jeśli mamy duże doświadczenie to na pewno będzie nam łatwiej o ciekawą pracę. Osoby bez doświadczenia nie są jednak na straconej pozycji. Problemem młodego pokolenia są niestety zbyt duże roszczenia. Chodzi głównie o wygórowane wymagania finansowe nieadekwatne do danego stanowiska i doświadczenia kandydata.
Krajowa gospodarka pędzi do przodu. Rynek pracy potrzebuje rąk do pracy. Na tę chwilę braki w kadrach pomagają uzupełniać imigranci zarobkowi z byłego bloku wschodniego. Głównie są to Ukraińcy, którym łatwo odnaleźć wspólny język z naszymi rodakami. Ułatwia taki stan rzeczy podobny język oraz kultura. Jako Słowianie mamy wiele wspólnych cech. Martwi jednak zbliżający się termin otwarcia rynku pracy przez naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy od pierwszego stycznia mają otworzyć rynek pracy dla pracowników z krajów na wschód od Polski. Może nieść to poważne konsekwencje dla naszego ojczystego kraju.
[Głosów:0 Średnia:0/5]