Rynek pojazdów używanych cały czas dobrze się trzyma, jednak rośnie zainteresowanie autami fabrycznie nowymi. Coraz więcej Polaków korzysta z oferty dealerów, finansując zakup samochodu kredytem. Aby taka forma finansowania była korzystna, trzeba dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego warto porównać produkty dostępne w ofercie banków. To bardzo ważne, ponieważ niewielkie różnice w szczegółach mogą decydować o przewadze jednej opcji nad drugą. Jeżeli chcesz wybrać  najlepszy kredyt samochodowy, podjęta decyzja nie może być przypadkowa. Tylko staranna analiza wielu parametrów pozwoli zaciągnąć rozwiązanie korzystne finansowo.

Kredyt standardowy czy finansowanie TCM?

Coraz więcej Polaków idzie w ślady zachodnich sąsiadów – zamiast posiadać na własność, chcą wyłącznie użytkować pojazdy. Popularnym rozwiązaniem staje się finansowanie TCM (tzw. efektywny cykl wymiany auta), dzięki któremu można po kilku latach wymienić pojazd na nowy – także ten finansowany kredytem.

Takie rozwiązanie proponuje m.in. Toyota Bank w ramach oferty Kredytu SMARTPLAN na nowe auta. Jego istotą są niższe (nawet o 40%) raty, a także możliwość wymiany samochodu na nowy po 3-4 latach. Dzięki temu kierowca użytkuje cały czas nowy pojazd, będący na gwarancji producenta. Przekłada się to m.in. na większą przewidywalność kosztów.

Ważne parametry kredytu samochodowego

Najlepszy kredyt samochodowy to taki, który jest dopasowany do potrzeb i oczekiwań konkretnego kredytobiorcy. Nie może być przy tym zbyt kosztowny – szczególnie, jeśli konkurencyjne banki proponują tę formę finansowania na znacznie lepszych warunkach. Dlatego ważne jest, by porównać oferty pod kątem kilku istotnych parametrów:

  • RRSO

RRSO (rzeczywista stopa oprocentowania) to wartość, która informuje o całkowitych kosztach kredytu samochodowego, a nie tylko o wysokości oprocentowania. Uwzględnia zarówno odsetki, jak i koszty bezodsetkowe (np. prowizję, ubezpieczenie).

Przykładowo, Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy to RRSO wynoszące 11,48%. Dla kredytobiorcy oznacza to dość jasny komunikat, który pozwala oszacować wysokość całkowitej kwoty do zapłaty.

  • Okres kredytowania

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa miesięczna rata. Jeżeli jednak chcesz spłacić kredyt w ciągu kilku lat, a jednocześnie mieć zapewnione niskie miesięczne koszty, lepszym rozwiązaniem będzie finansowanie TCM.

  • Wysokość wpłaty własnej

Właściwie żaden bank nie decyduje się na finansowanie 100% wartości pojazdu, dlatego koniecznością jest wniesienie wpłaty własnej. Jeżeli nie dysponujesz znacznymi oszczędnościami, wybierz bank proponujący możliwie niski wkład, np. w wysokości 10%.

  • Wymagane formalności

Im mniej formalności, tym lepiej dla Ciebie. Zwróć uwagę, który bank przyznaje kredyty samochodowe w oparciu o uproszczone procedury i sprawdź, czy dopełnisz formalności bezpośrednio u dealera. Pozwoli to na znaczną oszczędność czasu i sprawi, że pojazd będzie do Twojej dyspozycji nawet w ciągu kilku dni.

W kredytowania pojazdu nie ma nic złego – pod warunkiem, że podejmiesz przemyślaną decyzję. Tylko w ten sposób będziesz mieć szansę na wybór najlepszego kredytu samochodowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ