Trauma jest stanem psychicznym, który wywołany jest przez czynniki zagrażające zdrowiu i życiu człowieka, które prowadzą do głębokich zmian w jego zachowaniu. Co najczęściej wywołuje traumę i jak można z nią walczyć?
Słowo „trauma” jest obecnie używane w różnych kontekstach. Najczęściej mówimy o niej po nieprzyjemnych dla nas wydarzeniach, w których nie chcielibyśmy ponownie brać udziału. Jednak w ujęciu psychologicznym trauma, czyli uraz psychiczny, jest znacznie mniej przyjemna i może towarzyszyć jej szereg objawów, które znacząco obniżają jakość życia.
Co może być przyczyną traumy?
Trauma może mieć różne przyczyny. Wśród zdarzeń traumatycznych znajdują się między innymi różnego wypadki drogowe i inne katastrofy komunikacyjne, klęski żywiołowe jak powodzie i trzęsienia ziemi, akty terrorystyczne, wojny, gwałt, porwanie czy przemoc lub śmierć bliskiej osoby.
Dochodzenie do siebie po takich właśnie wydarzeniach może być bardzo trudne, ponieważ mogą one powodować również szereg negatywnych objawów pojawiających się nawet na co dzień.
Trauma może powodować:
- zaburzenia stresowe pourazowe
- depresję
- lęki i nerwicę
- zaburzenia psychotyczne
- zmniejszone poczucie własnej wartości
- problemy społeczne
Gdzie szukać pomocy?
Trauma nie musi jednak towarzyszyć człowiekowi przez resztę jego życia. Dzięki pomocy psychologów oraz psychiatrów możliwe jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie objawów traumy i poprawa jakości życia. W tym celu najczęściej stosuje się specjalne terapie mające na celu modyfikację patologicznych schematów myślenia.
Wsparcie w zakresie terapii traumy oferuje także Centrum Dobrej Terapii z Krakowa. Doświadczeni specjaliści w dziedzinie psychologii, psychiatrii i psychoterapii z ośrodka Centrum Dobrej Terapii zapewniają swoim pacjentom kompleksowe wsparcie w dochodzeniu do siebie po traumatycznych wydarzeniach.
Terapia traumy nie jest szybka i łatwa, ale jest w stanie dać oczekiwane rezultaty i sprawić, że nawet głęboko zakorzenione traumatyczne wspomnienia nie będą już w tak negatywny sposób oddziaływały na życie pacjenta.