Walka z dywanowymi odgnieceniami

Jeśli Twój dotychczasowy wystrój mieszkania trochę Ci się znudził, to oznacza tylko jedno – czas na zmiany! Jednakże kupno nowych dodatków, mebli czy przemalowanie ścian, to dosyć drogi i często czasochłonny pomysł. A rozwiązaniem może być proste odświeżenie wnętrza poprzez zmianę rozmieszczenia mebli w pomieszczeniach.

Nawet taki zwykły sposób sprawi, że poczujemy się inaczej i lepiej we własnym domu. Często jednak po pierwszym przestawieniu stołu, biurka, czy też szafy, szybko rezygnujemy z tego pomysłu. Dlaczego? Powodem są odkryte wówczas wgniecenia i odkształcenia dywanów czy wykładzin. Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.

Wybierając tekstylia do domu, nie skupiajmy się tylko na naszym guście, ale przede wszystkim na materiale z jakiego zostały wykonane. Istotna w tym przypadku jest sprężystość runa gdyż to właśnie ona odpowiada za ewentualne odgniecenia – im większa sprężystość tym lepsza odporność na wgniecenia. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystko ma swoje granice wytrzymałości i nawet na najlepszej jakości dywanie, po długotrwałym jego ugniataniu w jednym miejscu, zawsze pojawią się jakieś wgniecenia.

Istnieje kilka domowych sposobów na tego typu dywanowe zniekształcenia. Najpopularniejszym z nich jest użycie żelazka, a dokładniej wytworzenie za jego pomocą pary wodnej. Trzymając żelazko nad dywanem w miejscu wgniecenia, ustawiamy go na największy wyrzut pary wodnej. Następnie delikatnie szczotkujemy dane miejsce i suszymy. Z pomocą żelazka możemy także przeprasować przez zwilżoną szmatkę powstałe zniekształcenia, a po chwili przeczesać. Polecanym domowym sposobem na dywanowe odkształcenia jest także umieszczenie kostki lodu w powstałym wgnieceniu i pozostawienie jej do rozpuszczenia, a następnie tradycyjnie przeczesanie danego miejsca szczotką.

Należy podkreślić, iż nie zawsze domowe sposoby, po dosyć długotrwałym ugniataniu, przywrócą dawny wygląd naszych tekstyliów. Wówczas warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów, a mianowicie techniki apretury. Jest to proces przywracający szlachetność tkaninom, z których wykonane są dane tekstylia. Dzięki apreturze, dywany i wykładziny odzyskują dawną sztywność i świeżość. Właściciel profesjonalnej pralni dywanów i wykładzin w Warszawie DAMAT, świadczący usługi apretury podkreśla, że „każdy dywan z biegiem lat traci swoje walory estetyczne – nie oznacza to jednak, że należy go zwinąć i wymienić na nowy. Ratunkiem może być zabieg apretury”. Jak wygląda sam zabieg? „Po właściwym czyszczeniu i praniu wodnym, na dane tekstylia nakładana jest cienka powłoka za pomocą specjalnego preparatu”. Dlatego też apretura to pewnego rodzaju impregnat, który zabezpiecza tekstylia przed utrwaleniem się plam oraz wszelkich odbarwień.

Więc jeśli planujesz w swoim mieszkaniu małe przemeblowanie, a dywany posiadają jakiekolwiek przetarcia czy odkształcenia, nie spisuj ich od razu na straty. Zamiast kupować nowe tekstylia, warto zdecydować się na zabieg apretury, który na nowo usztywni materiał, ożywi wyblakły kolor oraz wydłuży ich żywotność na kolejne lata użytkowania.

Źródło: Damat – obszywanie dywanów w Warszawie

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ