Wszystko o Stwardnieniu rozsianym

Przyczyny choroby nazywanej stwardnieniem rozsianym nie są znane pomimo, że choroba ta została odkryta już ponad 150 lat temu. Dowiedz się o mitach i prawdach drzemiących w tej chorobie.

Spis treści:
1. Co wiemy o przyczynach stwardnienia rozsianego?
2. Co wiemy o objawach stwardnienia rozsianego?
3. Czy stwardnienie rozsiane da się wyleczyć?
4. Kto może chorować na stwardnienie rozsiane?
5. Czy osoby ze stwardnieniem rozsianym mogą mieć dzieci?
6. Czy stwardnienie rozsiane to niepełnosprawność?

Co wiemy o przyczynach stwardnienia rozsianego?
Nie ustalono jeszcze przyczyny stwardnienia rozsianego. Jest to choroba immunologiczna. Oznacza to, że chorobie tej towarzyszy infekcja wirusowa (opryszczki pospolitej), która wywołuje zmiany w mózgu. Wpływ na powstanie stwardnienia rozsianego u danego człowieka mają również geny. Co ciekawe choroba ta dotyka częściej osoby żyjące w klimacie umiarkowanym.

Co wiemy o objawach stwardnienia rozsianego?
Przebieg choroby jest mocno zróżnicowany. Wszystko zależy od ciężkości procesu zapalnego i uszkodzenia mieliny i aksonów. Im szybciej tym gorzej. Objawy to: zaburzenia ruchu i równowagi, czucia, widzenia oraz mowy. Inne objawy: problemy z koncentracją, spowolnienie psychoruchowe, utrudnienia w myśleniu abstrakcyjnym i funkcjach wzrokowo-przestrzennych, problemy z pamięcią długoterminową, zaburzenia seksualne i funkcjonowania pęcherza moczowego oraz przewodu pokarmowego. Osoby z tą chorobą lubią powolne tempo życia.
Jako, że układ nerwowy jest uszkodzony impulsy płyną nie tak jak trzeba, więc osoba ma problemy z kojarzeniem faktów, mówieniem a nawet chodzeniem.
Najpierw objawy są jak sinusoida najpierw są objawy o różnym nasileniu później poprawa i tak na przemian; następnie objawy się nasilają i są coraz częstsze; istnieje jednak łagodna forma stwardnienia rozsianego, w której objawy są łagodne, rzadkie i można się całkowicie wyleczyć – na jakiś czas.
Trzeba pamiętać, że niezależnie od typu stwardnienia rozsianego potrzebna jest opieka lekarza i regularne badania.

Czy stwardnienie rozsiane da się wyleczyć?
Niestety choroba ta jest nieuleczalna. Można łagodzić objawy, hamować uszkodzenia układu nerwowego. Jednak nie da się wyleczyć całkowicie. Można jedynie sprawić, że przebieg choroby będzie łagodniejszy dzięki czemu sprawność chorego będzie dużo lepsza.

Kto może chorować na stwardnienie rozsiane?
Głównie osoby w wieku średnim w przedziale 20-40 lat. Rzadko diagnozuje się u osób młodych i starych. Chociaż bywają przypadki, gdzie chorują nawet trzy miesięczne dzieci.

Czy osoby ze stwardnieniem rozsianym mogą mieć dzieci?
Nie jest to choroba dziedziczna i nie wpływa ona na fizyczne możliwości chorego. Ryzyko zachorowania wzrasta tylko wówczas gdy są bliźniaki jednojajowe do 50 procent. Objawy chorobowe podczas ciąży ustępują, jednak powracają po porodzie, dlatego lekarz powinien być uprzedzony o chorobie rodzicielki, aby mógł prowadzić oboje jak najbardziej optymalnie, z jak najmniejszymi problemami i powikłaniami.

Czy stwardnienie rozsiane to niepełnosprawność?
Okazuje się, że nie. Istnieje wiele terapii, które umożliwiają zachowanie sprawności fizycznej. Zwłaszcza jeśli są zastosowane dość szybko. Do każdej osoby podchodzi się indywidualnie, więc nie jest określone ani która terapia, ani jaki da rezultat.

www.duzohumoru.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ